szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az újszülött egerek képesek visszanöveszteni megcsonkított szívüket - idézte amerikai kutatók megállapítását a BBC hírportálja.

A Science tudományos magazin legfrissebb számában ismertették részletesen a Texasi Egyetem kutatói állatkísérleteiket, melyek során az egy napja megszületett egerek szívéből eltávolítottak egy jelentős darabot, a szív azonban három héten belül helyreállította saját magát. Ez az első eset, amikor emlősöknél sikerült megmutatni ezt a fajta szervregenerálódási képességet, melyet eddig csak kétéltűeknél és halaknál ismertek.

Az újszülött egerek műtétjét egy nappal világra jöttük után végezték el, a szívizom mintegy 15 százalékát távolították el (a bal ventrikuláris csúcsot). A szív regenerálódása gyorsan megkezdődött, és 21 nap elteltével teljesen helyreállt a szerv, amely két hónap múlva még mindig normálisan működött. Amikor azonban ugyanezt az eljárást 1 hetes egerekkel kísérelték meg, a szív önjavító képessége már működésképtelennek bizonyult, a szív nem jött helyre. Mindez azt mutatja, hogy közvetlenül a születés után még rendelkezhet az egerek szíve olyan sejtekkel, melyek a sérülés helyszínére mennek, ott sokszorozódni tudnak, ezáltal kijavítják a szerv sérülését.

Mint Eric Olson kutatásvezető elmondta, nincs bizonyítékuk arra, hogy az újszülött egerek szívének kijavítására a csonkolt részhez érkezett sejtek őssejt-populációból származtak volna.

"Nincs okunk azt hinni, hogy ugyanilyen 'időablak' ne létezne az emberi szívben is" - utalt a kutatásvezető arra, hogy az ember is rendelkezhet hasonló korai regenerálódási képességgel közvetlenül születése után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Világ

Kórházban a japán császár

Az orvosok januárban egy rutinvizsgálat során észlelték, hogy az uralkodó szívébe nem áramlik megfelelő mennyiségű vér.

MTI Plázs

A légszennyeződés szívritmuszavart okozhat

Kanadai kutatók friss tanulmánya szerint a hirtelen szívhalálesetek hátterében a szennyezett városi levegő, a szmog szerepe is föltételezhető - olvasható az Amerikai Kardiológusok Kollégiumának folyóiratának (JACC) januári számában.

MTI Plázs

Miért jobb a legeltetett tehén teje?

A legeltetett tehenek teje sokkal egészségesebb az emberi szívnek, mint az ipari állattenyésztő telepeken élőké - mutatták ki amerikai tudósok.

MTI Plázs

Amikor a vese kezelése a szívet is védi

Ha a súlyos veseműködési zavarban szenvedő betegeket a szokásos, heti háromszor végzett hemodialízis helyett hat alkalommal viszik kezelésre, szívük állapota mérhetően javul. A megfigyelésről készült tanulmányt a világ vezető orvosi folyóirata, a New England Journal of Medicine közölte.

MTI Plázs

Védheti a szívet egy olcsó szer

Egy több mint negyven éve használt, köszvény elleni szert hatékonynak találtak brit kutatók a krónikus mellkasi fájdalmak ellen is.

MTI Hírek

Szívgyulladást kaphat, aki gyorsan lerészegedik

Rövid idő alatt, hirtelen sok alkohol elfogyasztása átmeneti gyulladást okoz a szívben, aminek hosszú távú következményeit egyelőre megjósolni sem lehet. Német kutatók sok vodka megivásának hatását vizsgálták az egyik legkorszerűbb szívvizsgáló módszer alkalmazásával, egészséges önkénteseken.

MTI Plázs

A túlóra tönkreteheti a szívet

A napi tíz-tizenkét órát dolgozó alkalmazottaknak hatvan százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy valamilyen szívbetegséget kapnak - állapították meg szakemberek egy csaknem 25 éven át tartó kutatás eredményeképpen.

hvg.hu Plázs

Öt dolog, amit nem tudtunk a szívünkről

Tömege 200 és gramm között van - ez kézenfekvőnek tűnik, viszont az, hogy közel 100 ezer kilométer hosszúságú érrendszerben pumpálja a vért, már befogadhatatlan. Öt egyéb érdekes tény a szívünkkel kapcsolatban.