szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyomtattak már autót, ruhát, sőt emberi szöveteket is, a januári CES 2016 szakkiállítás kiállítói viszont még ennél is merészebb dolgokat ígérnek az idén már 2500 négyzetméteres, 60 kiállítót felvonultató bemutatótérre.

A transzplantációra váró betegeknek egyénre szabott szervek készülhetnek, gyógyszereinket otthon is előállíthatjuk, és ha megéhezünk, netán új autóra vágyunk, csak megnyomunk egy gombot. Futurisztikusnak tűnik, de napjainkban ez már mind a valóság része. A 3D-nyomtatás gyorsan fejlődik, sokan egyenesen a jövő iparának tekintik, és a számítógéphez hasonló sikertörténetet jósolnak neki.

"Becslések szerint jövőre csak 150 ezer új 3D-nyomtatót vásárolnak világszerte, de 15 év múlva egy teljesen hétköznapi dolognak számít majd. Bárkinek lehet belőle otthon, és kedvére gyárthatja magának az eszközöket, bútorokat, lényegében bármit, ami csak eszébe jut” – jósolta a CES-t szervező Consumer Technology Association (CTA) vezető közgazdásza, Shawn DuBravac. Mindez már csak azért is reálisnak tűnik, mert egy otthoni masináért már most sem kell milliókat fizetni: az általunk kipróbált magyar sikergép például csak pár százezer forintba kerül.

Készül a 3D-nyomtatott vese
Wake Forest Institute For Regenerative Medicine

A 3D-nyomtatókat a fogyasztói társadalom számára készített termékeken túl a tudomány is használja, hisz a technológiát az építőipar és autógyártás mellett már az egészségügyben is alkalmazzák, méghozzá a legelképesztőbb módokon. A művégtagok gyártása csak a jéghegy csúcsa, a mindennapos gyakorlatban megjelentek az eddig fellelhető változatok tartósabb, erősebb és még egyénre szabottabb alternatívái, melyeket nem csak embereknek, de házi kedvenceknek is elkészítenek. A szövet- és szervgyártás már komolyabb terület, hiszen a gyors átültetésre váró betegek problémáját is orvosolja, ez a technika szintén nem álom többé. Ráadásul az idegen szerv kilökődése sem lehet akadály, hiszen az ember saját szövetéből is képesek létrehozni a legyártott szerveket.

A kivizsgálással és folytonos újraíratással járó gyógyszerbeszerzés problémájára is megoldást nyújtanak a jövő nyomtatói, hiszen fogyasztható és hatóanyagaiban az eredetivel megegyező gyógyszereket is készítenek már általuk. Az Amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszer Ellenőrző Hatóság által is jóváhagyott termékek jelentik az otthoni gyógyítás következő szintjét, hiszen a gyógyszerek akár el is térhetnek a szabványtól, és egyénre szabottan gyárthatjuk le őket a megfelelő adatok megadásával.

A 3D-nyomtatás tudományos-egészségügyi felhasználása egyébként már ott tart, hogy a tudósok szerint jó eséllyel nem álom, hogy 120 évig éljünk teljesen egészségesen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!