Tanulmányt készített a Kilauea vulkánról a Hawaii Vulkánobszervatórium. A geológusok arra jutottak, hogy a tűzhányó kitörése nem zajlik le egyhamar: a lávafolyás akár évekig is eltarthat. A Kilauea a hawaii Nagy Szigeten helyezkedik el, kitörése május 3-án kezdődött, és jelenleg is olvadt kőzet áramlik a legfelső lávakamrájából, és nem mutatja apadás jeleit.
A geológusok szerint a vulkán a jövőben újabb lakott területeket veszélyeztethet, ugyanis elképzelhető, hogy a lávafolyás iránya idővel megváltozik. A láva most a tűzhányó keleti oldalán ömlik, ugyanazon a helyen, ahol az 1840-es, 1955-ös és 1960-as kitörés idején is. Eddig az olvadt kőzet több mint 700 házat égetett fel és emberek ezreinek kellett lehagyniuk otthonaikat.
A tanulmány szerint a korábbi kitörések úgy fejeződhettek be, hogy a föld alatti lávanyomás csökkent, ahogy egyre több hasadék nyílt a vulkán keleti alsó hasadékzónájában. A most zajló vulkáni tevékenység viszont egyetlen hasadék köré összpontosult, ami lehetővé teszi, hogy a láva nyomása magas maradjon, így a helyiek egyelőre nem lélegezhetnek fel.