szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új EU-s fejlesztéssel a mesterséges intelligencia által működtetett hazugvizsgálaton is át kellene esniük a határ másik oldaláról érkezőknek. A szakemberek szerint a technológiával több probléma is van.

Az Európai Bizottság egy korábbi közleményéből derült ki, hogy a lett, a görög és a magyar határon is tesztelni fogják azt iBorderCtrl néven futó, új határrendészeti technikát. Ennek lényege, hogy a belépésre jelentkezőknek egy webkamera által feltett kérdésekre is válaszolniuk kellene. Mindezt a mesterséges intelligencia segítségével elemeznék ki, amely az arckifejezések alapján azt is meg tudná mondani, hogy az illető hazudott-e vagy sem.

A teljesen az EU által finanszírozott projekt összköltsége 4,5 millió euró, ötletgazdái pedig úgy vélik, nem csak a beléptetés folyamatát képes gyorsítani, a biometrikus azonosítási eljárásnál is jóval hatékonyabb. Emellett a terrorizmus és a bűnözés visszaszorítására is alkalmas. Több szakember azonban úgy véli, az eljárás komoly kérdéseket vet fel.

A Wired cikke szerint a hasonló technológiákkal egyrészt könnyű visszaélni, másrészt a mögöttes algoritmus akár olyan dolgot is problémásnak vehet, amellyel valójában semmi gond nincs. Jó példa erre egyes vírusírtók rendellenes működése, amelyek a nem káros programmódosulást is károsnak jelezhetik. A határon mindez azt is eredményezheti, hogy a rendszer veszélyesnek ítél meg egy teljesen veszélytelen embert, és a rendszerhiba miatt nem kap engedélyt a belépésre.

Chris Frith, a Royal Society – magyarul leggyakrabban Királyi Természettudományos Társaságnak nevezett – kutatója, neurológus szerint a technológia azért sem tűnik megbízhatónak, mert nehéz megkülönböztetni a hazugságot az általános félelemtől és szorongástól. Amely szintén azt eredményezheti, hogy valakit tévedésből nem engednek át a határon.

A szakember szerint bár az agyműködésben változások jelentkeznek, amikor valaki hazudik, ez önmagában nem lehet elegendő a helyzet eldöntésére. Frith szerint ráadásul nem szabad megfeledkezni a tudatos hazudozás "képességéről" sem, amikor már valaki úgy állít valótlanságokat, hogy önmaga is elhiszi.

Az új EU-s határellenőrző technológiát hat hónapon keresztül tesztelik majd. A begyűjtött eredményeket ezután elemezni fogják, s csak ezt követően mérlegelik majd, hogy érdemes-e szélesebb körben is kipróbálni. Arra jelenleg nincs garancia, hogy állandó jelleggel is bevezetik majd.

Magyarországon a tompai határátkelőnél végzik a tesztet először idén november 15. és december 15. között, majd jövőre január 15. és május 31. között. A technikát még nem élesben próbálják ki, hanem önkéntesekkel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!