szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA 1977-ben útnak indított Voyager-programjának második szondája is elhagyta a Naprendszert. Ezzel a Voyager–2 a második olyan űreszköz az emberiség történetében, amely már az ismert világunk határán túl jár.

A Voyager-program keretében a NASA 1977-ben két szondát is útnak indított, és bár a számozás nem ezt sejtetné, valójában a Voyager–2 volt, amelyik előbb kezdett utazgatásba.

A Voyager–1 már 2012-ben elérte az úgynevezett heliopauzát, vagyis a Naprendszer peremét, és nem sokkal később át is lépett rajta. "Testvérének", a Voyager–2-nek ez a legfrissebb adatok szerint szintén sikerült: a szonda még november 5-én elhagyta a határvonalat. A NASA hétfői bejelentése szerint a szonda jelenleg 18 milliárd kilométerre van a Földtől. A szakemberek továbbra is képesek vele kommunikálni,

az újabb adatok azonban 16,5 órát utaznak, mire visszajutnak a Földre.

NASA

Az űrszondákat eredetileg a Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz elérésére tervezték, illetve a Jupitert és a Szaturnuszt is megjelölték a tudósok.

A szondák további érdekessége, hogy egy-egy üdvözlőkártyát is magukkal vittek, amely az idegenek üdvözlése mellett az emberiség legfontosabb tudnivalóit is tartalmazzák. A lemezeket ide kattintva ön is meghallgatja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!