szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy két és fél milliárd éves, vagyis a Japánban talált eddigi legidősebb kőzetet fedezték fel a kutatók a nyugat-japán Simane prefektúrában.

A Hirosimai Egyetem szakemberei Cuvano város egyik erdős területén bukkantak rá a sávos megjelenésű gneisz (metamorf kőzet) darabjaira. A gneiszfélék gránitos magmából létrejövő magmás kőzetekből képződnek.

Észak-Korea és Északkelet-Kína területén sok hasonló korú kőzet található. A most felfedezett példány valószínűleg értékes információkkal szolgálhat az eredetileg az ázsiai kontinenshez tartozó japán szigetvilág kialakulásáról.

["Hihetetlenül ritka" lelet: 95 millió éves, 1 méteres lábnyomokat találtak, és most várják az embereket]

"Tanulmányozni fogjuk a kőzet kémiai összetételét és meghatározzuk, hogy a kontinens mely pontjáról származik"– mondta Hadzsaszaka Dzsaszutaka, az egyetem munkatársa.

A Japánban talált legidősebb kőzet mostanáig egy kétmilliárd éves gneisz volt, amelyet 1970-ben tártak fel a Gifu prefektúrabeli Hicsiszóban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!