szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA több projektje is kudarcba fulladt, ami nemcsak anyagi, tudományos veszteség is volt az emberiség számára.

Nem nehéz belátni, hogy egy olyan tudományos szervezetnek, mint a NASA muszáj a legjobb minőségű anyagokkal dolgoznia, mert ha nem így tesznek, az az adott projekt totális bukását is okozhatja. Emiatt aztán rendkívül magas szívonalú követelményeknek kell megfelelniük a beszállító cégek által gyártott alkatrészeknek. Ezt a minőséget tanúsítvánnyal kell hogy bizonyítsák a NASA felé, az oregoni Sapa Profilesnak azonban sikerült kijátszania a szervezetet – ezzel pedig nagyjából 700 millió dollár, vagyis átszámítva mintegy 202,5 milliárd forintnyi kárt okoztak.

Az Übergizmo beszámolója szerint a cég 19 éven át, 1996 és 2015 között hamisította meg a szóban forgó tanúsítványokat. Ennek eredményeként keletkezett a fent említett összegű kár, de két sikertelen műholdkísérlet is ennek a számlájára írható.

Az egyik ilyen a Taurus XL nevű hordozórakétát érintette, ami egy klímakutató műholdakat vitt volna a világűrbe, ám a burkolat hibái miatt négyből három misszió meghiúsult. Jim Morgan, a NASA rakétaindításért felelős vezetője szerint mindez nem csupán pénzügyi, tudományos veszteség is volt az emberiségnek, a meghibásodással ugyanis 10 év munkája ment a levesbe.

A Sapa anyacége, a Norsk Hydro összesen 46 millió dolláros kártérítést fizet a NASA-nak, az amerikai védelmi minisztériumnak és másoknak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!