szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Vakcina helyett szájon át bevehető gyógyszer lehet a megoldás a koronavírus-járványra – legalábbis a kínai kutatók szerint. Az egereken már tesztelt új gyógyszer elvileg hatékony, de egyelőre azt sem tudni, sikerülne-e megismételni az elért eredményeket.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány kitörése óta arra vár a világ, hogy végre elkészüljön a kórokozó elleni vakcina, ami védelmet nyújthat a fertőzés ellen. Amíg nem áll rendelkezésre a vakcina, az orvosok csak a tüneteket tudják enyhíteni, így a felépülés gyorsasága is attól függ, milyen tüneteket okoz a fertőzés az egyes betegeknél. Bár ezen a tudósok garmadája dolgozik, egyelőre nem tudni, mikorra lehet ilyen fegyver a kezünkben. Az amerikaiak kísérleti oltóanyaga ígéretes, Bill Gates szerint viszont évekbe telhet, mire elkészül a szérum. És miközben Kína is fejleszti a sajátját, a tudósaik egy másik úton is elindultak.

A Cell című tudományos folyóiratban publikált kutatási eredmény szerint a kínai tudósoknak sikerült egy olyan gyógyszert kifejleszteniük, amely a védőoltást kiváltva gyógyíthatja a COVID-19 fertőzést. Sőt, azt állítják: nemcsak ugyanúgy működik, mint egy oltóanyag, de még gyorsabb is annál.

Fontos megjegyezni, hogy a gyógyszert eddig csak egereken tesztelték, embereken nem. Az állatokon elért eredmények viszont a kínaiak szerint biztatónak tűnnek.

Sunney Hszie, a Pekingi Egyetem genomikai kutatólaborjának vezetője a francia AFP hírügynökségnek azt mondta, a kezelés drámai mértékben csökkentette a vírusok számát az egerek szerveztében.

A gyógyszer állítólag olyan antitesteket tartalmaz, amely segít a szervezetnek felvenni a harcot a koronavírussal. Ehhez 60 olyan embertől vettek vért, akik korábban megfertőződtek, de mára meggyógyultak. A levett mintákból elkülönítették az antitesteket, amelyeket aztán az egerek kezelésénél használtak fel.

Hogy mikorra lehet a fejlesztésből bárki számára elérhető orvosság, egyelőre nem tudni. Ahogy azt sem, a kísérlet eredményeit sikerül-e megismételni. A tudósvilág egyelőre nem reagált a kínai fejlesztésre, így az is kérdés, találnak-e olyan részletet a kutatási eredményben, amely alapján kétségek merülhetnek fel a gyógyszer hatékonyságát illetően.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!