szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Facebook bejelentette, nem engedi, hogy egy haldokló francia férfi a közösségi oldalon élőben közvetítse saját halálát. Alain Cocq az után jelentette be szándékát, hogy Emmanuel Macron elutasította az eutanázia-kérelmét.

Az 57 éves Alain Cocq 34 éve szenved egy olyan betegségben, amelynek eredményeként erei gyógyíthatatlanul károsodnak. Miután Macron elutasította eutanázia-kérelmét, Cocq közölte, nem eszik, nem iszik és nem szedi be gyógyszereit sem. Az állandó fájdalmakkal élő férfi Facebook-posztban azt is közölte, meg akar halni és teljes békében éli utolsó napjait, és mindezt a Facebookon közvetíti.

A Facebook viszont ezt letiltotta. A döntést azzal indokolta, hogy a közösségi médium szabályzata tiltja mindenféle, öngyilkosságra utaló kép vagy videó közzétételét. Cocq válaszolt is a Facebooknak, s közölte: diszkriminatívnak tartja, hogy a közösségi oldal nem engedélyezi a szabad véleménynyilvánítást.

A Dijonban élő Alain Cocq azért kérte meg Macront arra, engedélyezze számára a francia törvények által tiltott aktív eutanáziát, mert már évek óta mozgásképtelen és ezért nem tudja magát a halálba segíteni. "Csak azt kérem, hogy büszkén halhassak meg. Akadnak, akik aktív eutanáziáról vagy seítséggel elkövetett öngyilkosságról beszélnek. Számomra viszont arról van szó, hogy szeretnék büszkén, aktív orvosi segítséggel meghalni" - írta Cocq. A beteg férfi korábban már szervezetet is alapított azért, hogy megjavítsa a fogyatékkal élők életminőségét.

Macron válaszában azt hangsúlyozta, hogy bár meghatotta a levél és tiszteli Cocq akaraterejét, nem teljesítheti a kérést, mert nem áll a törvények fölött, és nem kérhet meg senkit, hogy lépjen át a jelenlegi francia törvényeken. Cocq a CNN-nek adott nyilatkozatában azt mondta, számított arra, hogy Macron nem teljesítheti a kérést, ám értékelte azt az együttérzést, amely az államfő leveléből sugárzott.

Azt is elmondta, azért szerette volna, ha halálát hangnélküli streameléssel közvetíthette volna, mert meg akarta mutatni az embereknek, amiről mindeki tud, de senki nem akar beszélni: a fájdalmat. "Úgy döntöttem, meg akarom mutatni a fájdalmat. A demokrácia alapja, hogy az embereknek van saját választásuk. A halálnak is demokratikusnak kell lennie" - magyarázta.

Cocq szenvedése miatt valószínűleg újra felizzik a vita Franciaországban az eutanázia szabályozásáról. "A jelenlegi francia törvények nem törődnek azokkal az emberekkel, akiknek az élete rémálommá vált, és nem szól másról, csak a túlélésről" - vélekedett Philippe Lohéac, az aktív eutanázia bevezetését szorgalmazó egyik civilszervezet vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!