szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit kutatók által fejlesztett koronavírus-vakcina az újabb eredmények alapján három hónapig tartó védettséget nyújt a fertőzéssel szemben.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Megérkeztek a legújabb kísérleti eredmények az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájáról, amelyeket egy még publikálásra váró tanulmányban foglaltak össze. A vizsgálatról ugyanakkor már közölt néhány részletet a brit egészségügyi miniszter, Matt Hancock, a BBC-vel.

Hancock ismertetése szerint a vakcina egyetlen adag esetén is 76 százalékos hatékonyságú védelmet nyújt. Az oltás a beadástól számított 22 nap múlva fejti ki hatását, amely három hónapig marad fenn.

A hatékonyság a második dózis beadása után 82 százalékra növekszik.

Hancock a BBC élő rádióműsorában remeknek, biztatónak nevezte az eredményeket, hangsúlyozva, hogy a vakcina az oxfordi kutatók szerint

a vírus tünetmentes átadását is képes megelőzni.

Az eredmények szerint az AstraZeneca vakcinának köszönhetően a pozitív PRC-tesztek száma 67%-kal csökkent. A témában kiadott közlemény szerint az elsődleges elemzés 17 177 résztvevő adatait tartalmazza, és 332 tünetes esetet dolgoztak fel, amely vizsgálatot az Egyesült Királyságban, Brazíliában és Dél-Afrikában végzett az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca.

"Ez az elsődleges elemzés megerősíti, hogy a vakcinánk megelőzi a súlyos betegséget és azt, hogy a beoltott emberek kórházba kerüljenek. Ezen felül a dózisok közötti intervallum nyújtásával nemcsak a vakcina hatékonysága emelhető, hanem lehetséges több ember beoltása az első adaggal. Azzal a megállapítással, hogy a vakcina a betegség átadását is képes csökkenteni úgy gondoljuk, hogy ez a vakcina valóban hatással lesz a világjárvány megfékezésére" – mondta Sir Mene Pangalos, az AstraZeneca BioPharmaceuticals kutatásért felelős alelnöke.

A Pfizer és a Moderna oltóanyagával nem készült ilyen felmérés a briteknél, ám a BBC szakértője azt mondta, hogy a különböző oltások nagyrészt azonos mechanizmus szerint működnek,

így jó eséllyel a másik két vakcina is rendelkezik ezzel a képességgel.

A francia egészségügyi hatóság korábban arra figyelmeztetett, hogy az AstraZeneca termékét csak a 65 éven aluliaknak szabad beadni. A gyártó szerint tévednek. A vakcinát múlt pénteken ajánlotta forgalmazásra az Európai Gyógyszerügynökség. Ajánlásuk szerint az oltóanyagot 18 éves kor felett lehet használni. Az AstraZeneca eközben benyújtotta kérelmét az Egészségügyi Világszervezet felé, hogy az alacsonyabb jövedelmű országok esetén is engedélyezzék a vakcina vészhelyzeti használatát.

A terméket normál hűtött körülmények (2–8 Celsius-fok) között lehet tárolni, szállítani és kezelni a gyártást követően legalább 6 hónapon keresztül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!