Az elmúlt időszakban több olyan történetet is hallhattunk, amelyek közös pontja, hogy csalók Elon Musk nevével visszaélve vertek át hiszékeny embereket. A bűnözők minden esetben a világ legegyszerűbb átverésével próbálkoztak: a Tesla-vezér nevében arról írtak, hogy ha valaki kriptovalutát küld neki(k), akkor az értékének a dupláját kapja vissza.
Nem túl meglepő módon nem ez történt. Egy Sebastian nevű férfi például 10 bitcoint, vagyis akkori árfolyamon nagyjából 173 millió forintnyi összeget veszített, egy brit nőt pedig nemrég az új házára összespórolt pénzétől szabadítottak meg a csalók.
A csalások már az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottságnak (Federal Trade Commission, FTC) is feltűntek, a szervezet pedig jelentést is készített a jelenségről, amely szerint az Elon Musk nevével visszaélő csalók 2020 októbere óta több mint 2 millió dollárt, vagyis nagyjából 573,6 millió forintot szereztek ezzel a módszerrel.
Az FTC szerint a bűnözők ugyanazt a profilképet használják a kamu profilnál, mint amit Elon Musk az eredetinél, a nevét pedig éppen csak annyira írják el, hogy ne tűnjön fel elsőre, hogy hibás. A Twitter moderátorai folyamatosan harcolnak a csalók ellen, egyelőre több-kevesebb sikerrel.
Az FTC jelentéséből az is kiderült, hogy szintén 2020 októbere óta összességében már körülbelül 80 millió dollár, vagyis 22,9 milliárd forint kár érte a hiszékeny felhasználókat. Ez a szakemberek szerint tízszer annyi, mint amit egy évvel korábban mértek. A felhasználókat átlagosan 1900 dollárral (kb. 545 ezer forint) károsították meg.
Elon Musk ugyancsak célpontja volt annak a súlyos kibertámadásnak, amelyet a Twitter ellen követtek el, és amely során rajta kívül Barack Obama, Joe Biden és Bill Gates fiókját is feltörték, majd kriptopénzt kértek a nevükben a követőktől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.