szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Biolojic MI-alapú platformja az emberi immunrendszert utánozza, és statisztikák alapján utasítja a rendszert az antitestek megtervezésére. Egereknél már működik.

Az elmúlt hetekben igen fontos kísérletek zajlottak Ausztráliában: orvosok és végstádiumban lévő rákos betegek egy csoportja egy rendkívül fontos vizsgálatban vett részt. Az orvosok egy olyan antitestet fecskendeztek be a betegeknek, amely reményeik szerint képes aktiválni az IL-2 néven ismert molekulát. Ez az emberi szervezetben természetes módon termelődik, és képes semlegesíteni a daganatokat.

A Háárec című izraeli lap szerint a kísérletet az teszi szokatlanná, hogy a befecskendezett antitestet nem élő szövetből, hanem számítógépek segítségével állították elő a Biolojic Design laboratóriumában. Az AU-007 néven ismert antitest az első, amelyet a gép rakott össze, és amely el is jutott a klinikai vizsgálatokig. A kutatók szerint az eljárás utat nyithat egy újfajta,

a számítógépes biológián és a nagy adatokon alapuló gyógyszergyártás előtt.

A Biolojic Design antitestjét – ahogy az lenni szokott – először egereken tesztelték. Mindegyikük pozitív reakciókat mutatott a kezelésre. A vizsgálat 17 napos próbaidőszaka alatt az antitest 19 egérből 10-nél a daganatok teljes megszűnéséhez vezetett. A többi kilencnél pedig jelentősen gátolta a daganatok kialakulását.

A Biolojic Design története 2008 végére nyúlik vissza. Az akkor 35 éves Yanay Ofran professzor, a Bar-Ilan Egyetem munkatársa, és a laboratórium vezetője egymáshoz kötődő molekulákat tervezett, de tovább akart lépni egy újfajta gyógyszerfejlesztés felé. A szakember arra próbált rájönni, hogy miként lehetne eljutni a probléma megoldásához egy számítógép teljesítményét is felhasználva.

A Biolojic mintegy 30 millió dollárt gyűjtött össze befektetőktől, és további 40-et az Apple Tree Partners révén, amellyel a cég már elegendő tőkével rendelkezett, hogy létrehozza Aulos Bioscience nevű leányvállalatát, amely az AU-007-tel kapcsolatos a klinikai kísérleteket is végzi.

Egy új módszerrel kezeltek rákos betegeket, mind a 18 páciensnél működött

A terápiába bevont valamennyi betegen segített egy új, kísérleti rákkezelés.

Az AU-007 antitestet az IL-2-vel kapcsolatban felhalmozott hatalmas mennyiségű tudás alapján tervezték meg. Bár képes a daganatok ellen is küzdeni, súlyos mellékhatásokat is okozhat. Az IL-2 ugyanis gátolhatja az immunrendszert, emellett tüdőödémához is vezethet. A számítógéppel való munka azonban lehetővé tette a Biolojic számára, hogy olyan antitestet állítsanak elő, amely kötődik az IL-2-höz, és így aktiválja az immunrendszert a daganat ellen – de a toxikus hatások nélkül. A Háárec szerint az antitestek előállításának hagyományos módszere nem teszi lehetővé az ilyen finom tervezést.

Mint Ofran magyarázta, a Biolojic mesterséges intelligencia platformja az emberi immunrendszert utánozza, és példák, illetve statisztikák alapján utasítja a rendszert az antitestek megtervezésére. Leegyszerűsítve, az antitest olyan, mint egy kesztyű, amelyet a megtámadni kívánt molekulára szabunk – fogalmazott a kutató. „Végül megmutattunk neki egy olyan kezet, amelyhez nincs kesztyű, és az algoritmust azzal bíztuk meg, hogy hozzon létre egy pontos kesztyűt hozzá” – tette hozzá Ofran.

Mielőtt azonban a számítógép megtalálja a tökéletes kesztyűt, a Biolojic mérnökeinek milliónyi vázlatot kell áttekinteniük. Ehhez egy külsős cég segítségét is kérik, amely lényegében besegít az ellenőrzési folyamatba. A vizsgálatban DNS-szekvenciákat is felhasználnak. A kész mintákat végül egy gépbe helyezik, amely egy éjszaka alatt több milliárd mérést hajt végre, hogy tesztelje a tervezett antitestek és a célpontjuk közötti kölcsönhatást. A rendszer az így kapott eredményeket automatikusan továbbítja a Biolojic számítógépeinek, a mesterséges intelligencia pedig tovább elemzi azokat.

A kutató szerint ma, amikor kemoterápiával kezelnek valakit, akkor ezek az anyagok az egész szervezetre hatnak. Ez okozhatja azt is, hogy a betegeknek kihullik a hajuk, vagy más, súlyos mellékhatások kezdik gyötörni őket. Az Ofranék által megtervezett kezelés ezzel szemben a problémás területre viszi a kemoterápiás molekulákat, és ott hozza őket működésbe, ahol a daganat is van.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!