szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A csillagászok korábban nagyon felhúzták magukat, amiért a szerkezetek belerondítottak a megfigyelésekbe. (Mint ahogy az a nyitóképünkön is látható.)

A Starlink-műholdak következő, 2.0-ás generációja képes lesz kezelni a berendezések egyik hangsúlyos, a csillagászok szerint is zavaró problémáját – írta erről az Interesting Engineering. Korábban többször is előfordult, hogy a műholdak a róluk visszaverődő napsugarak miatt belerondítottak a megfigyelésekbe, gátolva ezzel a kutatók – adott esetben – hónapok óta zajló munkáját.

Ez a jövőben azonban nem fog előfordulni, legalábbis erre tett ígéretet egy nyilvános dokumentumban az üzemeltető SpaceX. A cég szerint a problémát három dologgal tervezik orvosolni:

  • a műholdak napelemcelláit az eddig használt fehér anyag helyett sötétvörösre cserélik,
  • a berendezések nagy részét pedig egy kevésbé fényvisszaverő anyaggal/fóliával vonják be.
  • Ott, ahol ez nem lehetséges (például az érzékeny külső alkatrészeknél), a szakemberek sötét festéket fognak alkalmazni.

Ezek az intézkedések a SpaceX szerint alkalmasak lehetnek rá, hogy az újabb műholdakat szabad szemmel se lehessen kiszúrni, amikor a pályán mozognak. Érdemes azért hozzátenni, hogy a vállalkozás korábban is próbálkozott hasonló intézkedéssel (egész konkrétan egy érdekes napellenző felszerelésével), de az végül csődöt mondott.

A szakmai szervezetek által kiküldött első reakciókban pozitívan értékelték a SpaceX igyekezetét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!