szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb androidos alkalmazásokról derült ki, hogy bár nem igazán veszélyesek, de fölöttébb megkeseríthetik a felhasználók életét. A Bitdefender kutatói javasolják, hogy haladéktalanul törölje telefonjáról az alábbi 35 alkalmazás közül azt/azokat, amit/amelyeket esetleg letöltött.

Egyre ügyesebbek a rosszindulatú alkalmazások fejlesztői, appjaiknak időnként sikerül kikerülnie a Google Play áruház amúgy szigorú ellenőrzését. Olyannyira, hogy lassan már szinte hetente kell hírt adnunk törlésre javasolt, kártékony alkalmazásokról.

Minap a Bitdefender szakértői bukkantak olyan appokra, amelyek ugyan nem lopnak személyes vagy banki adatokat, de azért veszélyesek lehetnek. Az csak idegesítő, hogy kéretlen reklámokkal bombázzák a felhasználót, viszont azt is elérhetik, hogy valaki tényleg kártékony programot töltsön le, azt gondolva, így majd megszabadulhat a hirdetésektől.

A szóban forgó androidos appok ezúttal is kedvelt területekhez kapcsolódnak, pl. háttérképek, képszerkesztés, horoszkóp, matricák stb. Az alkalmazások a következők:

Walls Light – Wallpapers Pack; Big Emoji – Keyboard; Grad Wallpapers – 3D Backdrops; Engine Wallpapers – Live & 3D; Stock Wallpapers – 4K & HD; EffectMania – Photo Editor; Art Filter – Deep Photoeffect; Fast Emoji Keyboard; Vreate Sticker for Whatsapp; Math Solver – Camera Helper; Photopix Effects – Art Filter; Led Theme – Colorful Keyboard; Keyboard – Fun Emoji, Sticker; Smart Wifi; My GPS Location; Image Warp Camera; Art Girls Wallpaper HD; Cat Simulator; Smart QR Creator; Colorize Old Photo; GPS Location Finder; Girls Art Wallpaper; Smart QR Scanner; GPS Location Maps; Volume Control; Sevret Horoscope; Smart GPS Location; Animated Sticker Master; Personalití Charging Show; Sleep Sounds; QR Creator; Media Volume Slider; Secret Astrology; Colorize Photos; Phi 4K Wallpaper – Anime HD.

Az egyik rosszindulatú alkalmazás
Bitdefender

Elég egyszerűnek hangzik a fellépés ellenük: ha letöltöttük valamelyiket, töröljük le a telefonunkról. Azonban van itt még egy csavar – figyelmeztet a Phone Arena. Ezek ugyanis nagyon trükkös appok, és nem egy közülük megváltoztathatja a nevét és ikonját akár a kezdeti telepítési folyamat, akár egy későbbi frissítés után, és a telefon „Beállítások” menüjének álcázza magát. Ez nyilvánvalóan megnehezítheti ezeknek az alkalmazásoknak a megtalálását és törlését.

Öröm az ürömben, hogy a Google példás gyorsasággal intézkedett, és már egyik app sem található meg a Google Play Store-ban. Viszont korábban már több mint kétmillióan telepítettek alkalmazásokat közülük. Aki így tett, törölje le gyorsan az appot, vagy ha nem találja, akkor próbálja meg eldönteni, hogy a telefon két „Beállítások” menüje közül melyik az igazi, a másikat pedig távolítsa el.

Úgy tűnik, nehéz elkerülni a problémát, ha még a hivatalos alkalmazásboltban is találhatunk veszélyes appokat. A Bitdefender azért összegyűjtött néhány tanácsot, amelyek megfogadásával minimalizálhatjuk a kockázatot.

Ne telepítsen olyan alkalmazásokat, amelyekre valójában nincs is szüksége. Ne felejtse el törölni azokat az alkalmazásokat, amelyeket már nem használ. Legyen óvatos azokkal az alkalmazásokkal, amelyek sok letöltést és kevés véleményt kapnak, vagy egyáltalán nem véleményezik őket. Ugyancsak bánjon csínján az olyan alkalmazásokkal, amelyek különleges engedélyeket kérnek. Gyanakodjon, ha egy app olyan engedélyekhez kér hozzáférést, amelyeknek semmi közük a hirdetett funkcióhoz. Mindig futtasson egy biztonsági megoldást a háttérben, amely képes észlelni a rosszindulatú viselkedést. Az, hogy egy alkalmazást hivatalos boltból töltöttek le, még nem garantálja, hogy tényleg biztonságos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!