szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Privát üzenetek és más személyes információk tömkelege gyűlik nap mint nap minden Facebook-felhasználó fiókjába. Egyszerűen ellenőrizheti, hogy másnak is van-e bejárása az ön fiókjába.

Kibervédelem otthon
A legkisebb lakástól a legnagyobb otthonig, az egyéni vállalkozótól a nagyvállalatig mindenki kockáztat, ha nem védi készülékeit. Olyan funkciókat, beállítási lehetőségeket, szoftvereket ajánlunk, melyek egyszerű alkalmazásával nagyobb biztonságban tudhatják mobiljaikat, számítógépeiket, adataikat.
Friss cikkek a témában

Ha semmi sem gyanús, időnként akkor is érdemes átnézni, kik nézegetik az ember Facebookját – belülről. Akár egy túlságosan kíváncsi ismerős, akár egy kiberbűnöző is lehet az, aki korábban megismerte a jelszavunkat, és visszaél ezzel az információval.

A problémára a Facebook üzemeltetői is gondoltak, és egyszerű eszközt kínálnak a felderítésre. Nyissa meg számítógépén a Facebookot, lépjen be, majd a jobb fent található profilképére kattintva irány a Beállítások és adatvédelem, azon belül pedig a Beállítások pont. A bal oldalt megjelenő listában a Biztonság és bejelentkezés című elemre kell kattintani. (Ha jelenleg is be van lépve a Facebookba, akkor csak kattintson ide, és a megfelelő helyre jut.) Ha mobilos alkalmazásban keresgél, akkor is hasonló útvonalon juthat el a célig. (Ha az app valamiért angol nyelvű, akkor a Settings menün belül a Security and login pontot kell keresni.)

Az oldal jobb hasábjában megjelenik a Bejelentkezett helyek című lista, ahol sorban látszódnak azok az eszközök, amelyekről az adott fiókba bejelentkeztek. A készülék típusa mellett néhány hónapra visszamenőleg időpont szerepel, a korábbi bejelentkezéseknél dátum.

hvg.hu

Ha olyan eszközt lát a listában, amely gyanús, vagy egészen biztos benne, hogy nem az öné, akkor jó eséllyel más is belépett (vagy szokott belépni) az ön fiókjába.

Erre az esetre két lehetőséget kínál a Facebook, melyhez az adott sor végén lévő, három pontból álló menüt kell lenyitni. Itt egyrészt jelezhető az üzemeltetők felé, hogy nem mi álltunk az adott bejelentkezés mögött, illetve ki is léptethetjük az adott eszközt. Ez persze csak ideiglenes kizárást jelent – hogy többet ne is tudjon belépni az illető, érdemes jelszót is változtatni. Ehhez mutatunk máris egy pofonegyszerű módszert: nagyon erős jelszót csinálhat, akár több oldalhoz is – és sosem fogja elfelejteni.

Nem mellesleg érdemes bekapcsolnia a többlépcsős hitelesítést: ha így lép be a Facebookra, szinte biztos, hogy soha nem törik fel a fiókját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!