szerző:
Tetszett a cikk?

Egy új gyártó vadonatúj mobiltelefonja, mely relatíve elérhető áron kínál minden olyan funkciót, amire szükségünk lehet, és elvileg semmi olyat, ami felesleges. Teszten az egyedi LED-fénycsíkokkal megbolondított Nothing Phone (1).

Kilenc éve ilyentájt hirtelen feltűnt a semmiből egy új mobilgyártó, mely elhatározta, hogy rendkívül nyomott áron teríti be a piacot remek felsőkategóriás okostelefonokkal. Ez a cég a Pete Lau és Carl Pei által alapított OnePlus, mely mára alaposan eltért eredeti hitvallásától, majd két éve utóbbi alapító is otthagyta a vállalatot.

A kínai születésű svéd állampolgárként jegyzett vállalkozó nem ült túl sokáig tétlenül, gyorsan megalapította új cégét, a Nothinget, melynek első terméke az Ear (1) nevezetű fülhallgató volt 2021-ben, majd pedig idén megérkezett a Phone (1) okostelefon és az Ear (stick) headset. A triumvirátusból a zászlóshajó terméket, a mobiljukat vizsgáltuk meg alaposabban.

László Ferenc

Almás mellékíz

Nem tudni, mi okból, mindenesetre Pei és tervezőcsapata egy az iPhone 14 Pro Max-éhez nagyon hasonló formatervű és méretű készülékkel debütált a mobilpiacon. Az elő- és hátlap ugyanúgy teljesen sík kialakítású, mint az említett almás telefonon, és a laposra vasalt oldalélek is egyértelműen az Apple-t juttatják eszünkbe.

A lapos doboz viszont teljesen egyedi ötlet, kár, hogy nem lehet szépen, teljesen roncsolásmentesen kibontani. És még nagyobb kár, hogy nincs töltőfej a csomagban. Viszonyításképp, a Xiaomi hasonlóképp „minden ami kell, semmi ami nem” filozófiát valló almárkája, a Poco 66–120 W-os gyorstöltőt ad alapáron.

László Ferenc

Pozitívum, hogy a kijelzőt gyári fólia védi a kisebb karcoktól. A USB-C töltőkábelen kívül említést érdemel még az a roppant egyedi kis szerszám, amivel az alsó élen lévő SIM-tálca pöckölhető ki a helyéről. IP minősítésből csak 53-ast kapunk, vagyis rendes por- és vízállóság helyett csak cseppállóság jár a pénzünkért.

Remek dolog, hogy szinte alig hajlamos piszkolódni a Phone (1), nem igazán tapadnak meg rajta a különböző szennyeződések. Az egyediségről a teljesen átlátszó hátlap gondoskodik, mely elsősorban az indukciós töltőlapot és némi vezetékezést tár a szemünk elé, a processzort és a memóriachipeket hiába keressük.

László Ferenc

Elő a fénycsíkokkal!

A 6,55 colos sík kijelző OLED technológiájú, igen kontrasztos, hatalmas betekintési szögű, de a fényereje lehetne kicsit nagyobb. A Gorilla Glass 5 védelmet élvező panel a mai elvárásoknak megfelelően 60-120 Hz-es adaptív frissítésű és a HDR10+ kompatibilitás révén a nagy dinamikatartományú tartalmakat is kiváló minőségben tárja elénk.

A gyártó részéről remek meglátás volt a lakosságvakító QHD+ helyett a chipsetet és az aksit kevésbé terhelő Full HD+ felbontás választása, a részletességre nem sok panasz lehet. A kijelzőből minimális helyet elfoglaló köralakú frontkamera bal oldalra került, 16 megapixeles felbontása elegendő, azonban kár, hogy autofókusszal nem rendelkezik. A kijelzőbe szerelt ujjlenyomat-szenzor gyors és pontos, a sztereó kihangosítás közepes minőségű/hangerejű.

László Ferenc

A Phone (1) igazi egyediségét a Glyph adja, ami nem más, mint az átlátszó hátlap elhelyezett LED fénycsíkok egyedi fényjelző rendszere. A négy csoportban felvonultatott LED-ek nagy fényerővel, személyre szabható séma alapján jelzik többek közt a bejövő hívásokat, az új üzeneteket és a töltést.

Az állítható erősségű Glyphnek persze csak akkor van értelme, ha szeretjük kijelzővel lefelé letenni a mobilunkat. Minden ellenkező esetben sokkal informatívabb, bár kevésbé egyedi megoldás az AOD, vagyis a készenléti kijelző, mely ugyebár akár a pontos időt is képes megjeleníteni.

Kíváncsian várjuk, hogy milyen felhasználói visszajelzéseket gyűjt be a gyártó a Glyph kapcsán, mely meglátásunk szerint vagy eltűnik az utódmodellről, vagy állítható színű változatban újult erővel tér majd vissza.

László Ferenc

Jól kiporciózott erő

A hajtóerőt a Qualcomm idén év elején debütált középkategóriás chipsete, a Snapdragon 778G+ biztosítja, mely 8-12 GB RAM, illetve 128/256 GB flashmemória társaságában igen gördülékeny használatot tesz lehetővé.

Ebben persze a jól optimalizált szoftvernek is fontos szerepe van. Ellenben kár, hogy a felesleges funkcióktól mentesített, puritán felhasználói felületű Nothing OS 1.1.6 még Android 12 alapokra épül, és az Android 13 frissítés csak valamikor 2023-ban fog megérkezni. Az operációs rendszert 3 évig frissítik majd, a biztonsági update-ek 4 évig kéthavonta fognak jönni.

László Ferenc

A dupla SIM-es Phone (1) természetesen tudja az 5G-t, a 6-os wifit és az 5.2-es Bluetooth-t, ellenben az USB 2.0 porton keresztül lassan szedhetők le a rajta lévő tartalmak és microSD-vel nem bővíthető.

A 4500 mAh kapacitású akkumulátor maximum 33 W-tal tölthető, ami enyhén divatjamúlt. 0-ról 50 százalékra 30 perc alatt tölthető fel az 1-1,5 napos üzemidőt biztosító telep, a teljes töltés időszükséglete körülbelül 70 perc. Vezeték nélküli módon 15 W-tal tölthető a készülék, ő maga pedig 5 W-tal tudja táplálni a hátára helyezett kütyüket.

László Ferenc

A hátsó LED-fényeknek mi leginkább fotózás közben vettük hasznát, melyek rossz fényviszonyok esetén adott esetben komoly segítséget nyújthatnak. Ha világmegváltást nem is várhatunk az 50 megapixeles főkamerától és a szintén 50 megapixeles nagylátószögű kamerától, mind fotó, mind videó fronton korrekt produkcióra számíthatunk.

Telefotó kamera nincs, a 2x-es nagyítás pusztán digitális, a videófelvevő 4K/30 fps-re képes és hasznos extra a nagylátószögű kamera autofókusza, melynek révén akár 4 centiméteres tárgytávolságú makrófotók is készíthetők.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: egyedi designtrükkök, szép OLED kijelző, fürge működés, korrekt kamera, vezeték nélküli töltés.

: nem vízálló, nem jár mellé töltő, csak 33 W-tal tölthető, nem bővíthető, még nem Android 13-at futtat.

A londoni székhelyű Nothing fekete és fehér színben készülő első okostelefonja egy alapvetően jól átgondolt középkategóriás telefon, mely mentes minden felesleges drága megoldástól, villámgyors működésű és relatíve korrekt árú.

Azonban érdemes egy kicsit átlátni a piaci bevezetés körüli hype-on, és mérlegelni, hogy például mennyire van szükségünk az egyedi hátsó LED-fénycsíkokra, és hogy akad-e olyan számunkra fontos funkció, mely esetleg kimaradt a repertoárból.

A 8/128 GB-os Phone (1) 200 ezer forintba kerül, a 8/256-os és 12/256-os verziók ára rendre 217, illetve 240 ezer forint.

Ennél jelentősen olcsóbb a hasonló szolgáltatási kört IP67-es védelemmel kiegészítő, 140 ezer forintos Samsung Galaxy A52s 5G, és a 170 ezer forint ellenében Snapdragon 888 chipsetet, illetve 65 W-os töltést felvonultató Realme GT2 mellett sem mehetünk el szó nélkül. Ugyancsak jó vétel lehet a Snapdragon 8 Gen1-alapú és akár 120 W-tal is tölthető Poco F4 GT 200 ezer forint magasságában.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!