szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Legyen egy kicsit iPhone, legyen kompakt, hogy egy kézzel lehessen kezelni, és Android fusson rajta – ezeket az elvárásokat teljesítené a Pebble egykori alapítójának elképzelése egy valóban zsebre vágható okostelefonról.

A Pebble neve egy időben sokszor előkerült: a vállalkozás (Pebble Technology Corporation) ígéretes okosórákkal rukkolt ki, rekordokat döntött a Kickstarteren, majd 2016 decemberében végleg lehúzta a rolót. A cég alapítója, Eric Migicovsky azonban nem távolodott el a technológiától, és jelenleg egy valóban kompakt androidos telefon létrehozásáról álmodik. Az iPhone mini Android-változatát szeretné elkészíteni, ami valóban elfér egy zsebben, és egy kézzel is könnyen kezelhető.

Mindez persze homlokegyenest szembe megy a mai trendekkel, amelyeknél a minél nagyobb méret, a Plus meg a Max jelenti a csúcskategóriát. Migicovsky egyébként ezt már korábban is másképp gondolta, 2022-ben egy weboldalt is indított, amely felvázolta a telefonról alkotott elképzeléseit, elmagyarázta, hogy mi volt a motivációja a telefon megalkotásához, és segítséget kért a megvalósításhoz.

Migicovsky megjegyezte, hogy potenciális készüléke az átlagosnál kisebb kezű emberek hasznára válik. Akkoriban egyébként azt is elismerte, hogy az iPhone mini technikailag éppe ezt a piacot szolgálta, viszont rámutatott arra a lehetőségre, hogy az Apple a közeljövőben megölheti ez a modellt – és az Apple nemrégiben éppen ezt tette.

Az oldal legújabb frissítése után a Pebble egyik korábbi alkalmazottja, Ben Bryant megosztott néhány részletet a The Verge magazinnal a Small Android Phone csapat jelenlegi elképzeléseiről, és azt is megjegyezte, hogy néhány specifikációt még le kell zárni, de a projekt folyamatban van. A Pebble-alapító korábban már megosztott néhány részletet arról, hogy milyennek szeretné a kis okostelefont. Elismerte az eszköz néhány hiányosságát, például a kisebb akkumulátort és az ugyancsak kisebb kijelzőt (60 Hz-es, 5,4”-es), viszont azt állította, hogy ezeket felülmúlják az eszköz lehetséges előnyei. Megemlített néhány jellemzőt, ami jó lenne, például IP68-as por- és vízállóság, az ujjlenyomat-érzékelő, hardveres némító kapcsoló, vezeték nélküli töltés és eSIM.

Ha akarja, már most kidobhatja a mobiljából a SIM-kártyát, de hamarosan kénytelen lesz

Az Apple mindent feltett egy lapra - aztán kidobta. Arról a műanyag lapkáról van szó, amely éveken át egyet jelentett a mobilhálózatokra kapcsolódás lehetőségével, és amelynek ideje most már tényleg leáldozni látszik. Várhatóan nem csupán az iPhone-okból, hanem a komplett iparágból kivész a SIM-kártya.

Visszatérve a The Verge-nek adott interjúra: Bryant betekintést nyújtott abba, hogyan alakul most a telefon kialakítása. Megosztott néhány egyedi kamerát tartalmazó koncepciótervet is, megjegyezve, hogy a főkamera körülbelül 50 megapixeles lehet. „Úgy gondolom, hogy végül a saját szoftver gyártása felé fogunk menni” – mondta Bryant, hozzátéve, hogy jelenleg a prioritás a telefon megépítése és kiszállítása.

Ami a motorháztető alatti hardvert illeti, elképzelhető, hogy a meg nem nevezett Android mini modell egy közelgő középkategóriás Qualcomm lapkakészlettel, vagy a mostanában öregedő Snapdragon 8 Plus Gen 1-gyel kerülhet forgalomba, de sok részletet még véglegesíteni kell.

Rengeteg ember álomtelefonja lehet: androidos, és nem akkora batár nagy, mint a többi

Miközben a gyártók a használhatóság határait feszegetik az egyre nagyobb kijelzős telefonokkal, sokan örülnének egy kisebb okosmobilnak. Íme a Xiaomi Qin3 Ultra.

A csapat egyelőre nem döntött arról, hogy miből készül a telefon; üvegkompozittal, kerámia bevonatú alumíniummal vagy hasonlóval borított fémkeretet fontolgatnak, amely némi műszaki megoldással átengedi a cella jeleit és a vezeték nélküli töltést. Bryant mindenesetre azt állítja, hogy a részletekre való odafigyeléssel szeretnének kitűnni, nem pedig a szokatlan anyagok újszerű felhasználásával. A Marvin belső kódnevű telefon „igazi” neve sincs még eldöntve, Bryant azonban megosztott néhány potenciális jelöltet. A „Pico” és a „Pip” a telefon kicsiségét hangsúlyoznák, mások pedig barátságosan vagy erőteljesen próbáltak hangzani, mint a „Howdy” (szia, helló) vagy „Atlas”. És persze itt is előkerült újra a Kavics, azaz a Pebble.

Ami pedig az árat illeti, meglehetősen borsos, 700-800 dollár (250 ezer–290 ezer forint) körüli összeg kerülhet az árcédulára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!