szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több tekintetben is előnyös lehet a taurin fogyasztása egy friss vizsgálat szerint, egyebek mellett az is kiderült, hogy a hosszabb, egészségesebb élethez is hozzájárulhat. Az egyelőre nem világos, hogy az emberek esetében is érvényesek-e ezek a megállapítások, az pedig pláne nem, hogy milyen mértékű fogyasztásról beszélhetünk.

Lehet, hogy az energiaitalok egyik fontos összetevője lesz a megoldás a hosszabb életre – idősödő egerek, majmok és férgek ugyanis, ha saját tömegükhöz mérten nagy mennyiségű taurint fogyasztanak, egy új tanulmány szerint hosszabban, egészségesebben élhetnek. Egészen pontosan azt mutatták ki kutatók, hogy a természetesen előforduló, az egészség több aspektusához is kapcsolható aminosav szintje az állatok öregedése során csökkenésnek indul. Ennek a taurinnal történő ellensúlyozása pedig azt eredményezheti, hogy később jelennek meg a korral összefüggő egészségügyi problémák.

A Science folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók figyelmeztetnek, a megállapítások nem feltétlenül érvényesek az emberekre is, és az öregedésben még sok más tényező is közrejátszik – de a megállapítások alapját képezhetik olyan kutatásoknak, amelyek a hosszabb és egészségesebb életet biztosító kezeléseket eredményezhetnek.

A szakemberek a vérben lévő taurinkoncentrációt vizsgálták emberek, majmok és egerek esetében, és arra a megállapításra jutottak, hogy annak szintje csökken az életkor előrehaladtával. Egészen pontosan, a 15 éves majmok esetében 85 százalékkal volt kevesebb a taurinszint a vérben, mint az 5 éves társaik esetében. Az nem volt egyértelmű, hogy a taurin csökkenése szerepet játszik az öregedésben, vagy annak következményeként jelenik meg.

Ugyanakkor, amikor a kutatók napi szinten adtak a taurinból egereknek, a nőstények esetében 12, míg a hímeknél 10 százalékos volt az élettartam-növekedés – szemben taurint nem kapó kontrollcsoporttal.

Shutterstock

Több pozitív egészségügyi változás is megfigyelhető volt a taurinkúrára fogott egereknél, ezek főleg az izmokat érintették – például azok erősebbek maradtak. Kimondottan a nőstény egyedeket érintette az immunrendszer erősödése, valamint a szorongás és a depresszió csökkenése.

A férgek esetében hosszabb élet és jobb egészségügyi állapot volt megfigyelhető, míg a majmok testsúlya alacsonyabb maradt, a csontsűrűségük pedig ideálisabb volt, ahogyan a májkárosodás jeleiben is javulás volt megfigyelhető – összegez a Nature.

Sok azonban még a kérdőjel, és azt a tanulmány szerzői is elismerik, hogy egyes folyamatokat még jobban meg kell érteni. Azt egyelőre nem javasolják az embereknek, hogy taurinalapú készítményeket fogyasszanak az öregedés lassítása és hasonló célokból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!