szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kutatók szerint érdemes napközben többször rövidebb, legfeljebb 30 perces időszakokra ledőlnünk annak érdekében, hogy az agyunk egészséges és fiatalabb maradjon.

Egy brit és uruguayi kutatókból álló csoport arra jutott, hogy érdemes lehet nap közben több szunyókálást is beiktatni, főleg idős korban. A The Guardian megjegyzi: már a korábbi kutatások is azt mutatták, hogy míg a hosszú alvás az Alzheimer-kór korai tünete lehet, más kutatások szerint egy rövid szunyókálás javíthatja az emberek tanulási képességét. A tudósok most azt állítják: bizonyítékot találtak arra, hogy a napközbeni szunyókálás segíthet megvédeni az embert az agy zsugorodásától.

A kutatócsoport szerint az eredmény azért is érdekes, mivel az agy zsugorodásával – mint az életkor előrehaladtával fellépő folyamattal – kapcsolatban a korábbi kutatások arra jutottak, hogy összefüggésbe hozhat az alvásproblémákkal.

Pixabay

A Sleep Health című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a tudósok mintegy 35 ezer, 40 és 69 év közötti ember genetikai, életmódbeli és egészségügyi adatait elemezték. Arra voltak kíváncsiak, hogy azok a genetikai variánsok, amelyek összefüggésbe hozhatók a napközbeni szunyókálással, hatással vannak-e az agy egészségére.

Azt találták, hogy azok agya, akik rendszeresen beiktatnak napjaikba rövid pihenőket, átlagosan 2,6–6,5 évvel fiatalabb, mint azok, akik nem pihentetik a szemüket napközben.

Kiderült valami az alvásról, ami sok mindent megmagyarázhat

A nyárhoz képest a téli hónapokban akár jelentősen több lehet az emberek REM-alvásszakasza, ami azt jelentheti, hogy szezonálisan változhat az alvásigényünk.

A kutatók arra jutottak, hogy általában a legfeljebb 30 perces időtartam lehet a hatékony az agy egészsége szempontjából.

A tudósok hangsúlyozzák, hogy a vizsgálat nem elég alapos, ezért a jövőben további kutatásokat kell majd végezni a témában. Összességében viszont kiindulási alapnak megfelel, és megmutathatja, hogy valójában miként hat egy ilyen apróság, mint az alvás az agy egészségére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!