szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Körülbelül egymillió tonna műanyagadalék szivárog az óceánokba évente – állapította meg egy svájci kutatóintézet.

Az Earth Action (EA) kedden adott közre egy felmérést arról, hogy a műanyagok előállítási, vagy felhasználási folyamata során hozzáadott vegyianyagok milyen szintű szennyezést okozhatnak.

A felmérés kimutatta, hogy csak a csomagolásokból legalább 166 ezer tonna műanyagadalék kerül a tengerekbe, és az olyan hétköznapi termékek, mint a szövetanyagok vagy a gépjármű abroncsok miatt pedig akár 30 ezer tonnát meghaladó mennyiség is szivároghat a tengerekbe, óceánokba.

„Sosem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ezeket a vegyszereket hozzáadják a műanyagokhoz, és így bekerülnek az ökoszisztémába, beleértve a testünket is. Cselekednünk kell, méghozzá most!” – hívja fel a figyelmet Maria Westerbos, a Műanyagleves Alapítvány alapítója.

Egy négyzetkilométeren 84 500 műanyagszemét - így néznek ki ma a csodálatos korallzátonyok

A Kaliforniai Tudományos Akadémia és az Oxfordi Egyetem tudósait is magába foglaló nemzetközi kutatócsoport 85 korallzátonyt vizsgált meg a világ különböző pontjain, hogy kiderüljön, mennyire szennyezettek. Az eredmény mindenkit meglepett.

Az EA szerint a műanyagadalékok többsége szabályozatlan és nem esett át klinikai teszteken, és akár számos olyan egészségügyi problémával állhatnak kapcsolatban, mint például az elhízás, a termékenységi problémák és a rákos megbetegedések.

„A műanyagok nincsenek benne a periódusos rendszerben, mint a kobalt vagy a réz. Ezek vegyszerek elegyei, melyek közül a legtöbb súlyosan mérgező. Néhány évtized alatt a bolygó minden négyzetcentiméterét beszennyeztük műanyaggal, amelyek egyre fokozódó mennyiségben ömlenek a környezetbe” – hangoztatja Sian Sutherland, a Műanyagbolygó nevű civilszervezet társalapítója

Az EA a termékek összetételét és a hulladékok hatékony kezelését illetően nagyobb átláthatóságot kér globális szinten.

Aggasztó: vízmintákat vettek egy világkörüli vitorlásverseny során, és még az legtávolabbi zugokban is mikroműanyagot találtak

Mikroműanyagot találtak az Ocean Race nevű világ körüli vitorlásverseny során vett vízminták mindegyikében.

Az EA az illetékesek számára több javaslatot is tett, a többi között arról, hogy a hulladék mennyiségének csökkentéséért könnyen újrahasznosítható vagy többször felhasználható anyagokat alkalmazzanak, továbbá, hogy végezzenek további kutatásokat arról, hogy mikor és hogyan kerülnek a műanyagadalékok a környezetbe és az emberi szervezetbe.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!