szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tervek szerint idén nyáron indul annak a rendszernek a kiépítése Finnországban, ami egész éven át képes lesz biztosítani egy közepes város fűtési igényeit.

A megújuló energiaforrásokkal kapcsolatban az emberiség előtt álló nagy feladat a tárolás, hiszen nem mindig és nem azonos mértékben képesek a napelemek és a szélerőművek áramot termelni. Erre megoldást jelentenek a hagyományos akkumulátorok, ám ipari mértékben ez a technológia kevés lesz.

A finn Vantaa Energy – az Interesting Engineering beszámolója szerint – a világ legnagyobb barlangi hőenergia-tároló rendszerén dolgozik. A cég egy három földalatti barlangból álló létesítményt álmodott meg, ami a tervek szerint 90 gigawattóra (GWh) energiatároló kapacitással rendelkezik, és egy közepes méretű város fűtési igényeit akár egy évig is képes lesz kielégíteni.

Az ötlet nem véletlenül Finnországban született meg. Az Európai Unióban ez az ország termeli a legtöbb távhőt, 2023-ban ez 37,3 terrawattórát tett ki. A fűtés több mint felét megújuló energia felhasználásával állították elő, további 14 százalékát pedig olyan hulladékhőből, mint például a szerverparkok által megtermelt hő.

A távhő lehetne Magyarország titkos fegyvere, de ahhoz a kormány is kellene

Tisztább levegő, gázfüggés csökkentése, helyi bevételek növelése – számos előnye lenne a megújulóenergia-alapú közösségi távhőrendszereknek, mégsem figyel rá eléggé a kormány.

Vantaa városában a legtöbb otthon az önkormányzat által üzemeltett földalatti fűtési rendszerre kapcsolódik, ami egy 600 km hosszú hálózatot jelent. A melegvíz ezen keresztül jut el az épületek hőcserélő berendezésééig, ahonnan aztán a hidegebb víz visszakerül az üzembe, ahol újra felmelegítik.

Jelenleg egy hulladékhőt felhasználó egység, valamint egy fatüzelésű erőmű teszi meg mindezt, a város azonban 2028-tól másként állítaná elő a távfűtéshez szükséges energiát.

A Varanto-projekt három barlangból áll, melyek mindegyike több mint 300 méter hosszú, 40 méter magas és 20 méter széles. A három barlang együttes térfogata elérheti az 1,1 millió köbmétert, amivel a világ legnagyobb ilyen létesítménye lesz.

Varanto – World’s Largest Cavern Thermal Energy Storage (Vantaa, Finland)

When completed in 2028, Varanto will be the world’s largest seasonal thermal energy storage facility in terms of size (1,1 million cubic meters) and capacity (90 GWh). The seasonal thermal energy storage facility will be built in Vantaa’s bedrock, where a total of three caverns about 20 meters wide, 300 meters long and 40 meters high will be excavated.

Ezek a tárnál 100 méterrel a földfelszín alatt húzódnak majd meg. Ha túl sok a megújuló energia, két 60 MW-os vízkazán tölti fel meleg vízzel a barlangokat. A létesítményben magas nyomás uralkodna, ami lehetővé tenné, hogy a vizet úgy melegítsék fel 140 Celsius-fokra, hogy az nem forr fel és nem párolog el. Ha lehetséges, a vizet hulladékhővel melegítik majd fel.

Jukka Toivonen, a Vantaa Energy vezérigazgatója szerint az egész rendszer úgy fog működni, mint egy hibrid autó: hol elektromos árammal, hol pedig más módokon biztosítják a víz melegítését.

Az építkezés 2024 nyarán kezdődhet meg, és összesen várhatóan 200 millió euróba, vagyis nagyjából 78,2 milliárd forintba kerül majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!