szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Solar Orbiter 2020-ban indult útnak, hogy közelebbről vizsgálja meg a Napot. Jelenleg nincs olyan napszonda, ami jobb minőségű videót tudna készíteni, mint az európai eszköz.

Évek óta tanulmányozza már a Napot az Európai Űrügynökség (ESA) napszondája, a Solar Orbiter, ami tavaly minden korábbinál közelebb repült az égitesthez. Az alkalom nemcsak az adatgyűjtésre volt jó, hanem arra is, hogy videót készítsen a csillag felszínéről. A most nyilvánosságra hozott felvételt még szeptemberben készítette a szerkezet a Nap-Föld távolság harmadáról.

A közelségnek köszönhetően a videón jól kivehetővé vált például a koronális eső, ami olyan plazmaszálakat jelent, amelyek hidegebbek a többinél, és visszahullanak a Napba. Ezek nagyjából 10 000 Celsius-fokosak, míg a mögöttük lévő háttér ennél jóval forróbb, egymillió Celsius-fok körül lehet. Emellett a kisebb napkitöréseket is látni lehet a videóban.

The Sun’s fluffy corona in exquisite detail

This otherworldly, ever-changing landscape is what the Sun looks like up close. ESA’s Solar Orbiter filmed the transition from the Sun’s lower atmosphere to the much hotter outer corona. The hair-like structures are made of charged gas (plasma), following magnetic field lines emerging from the Sun’s interior.

A videó 22. másodpercénél látható kisebb kitörés valójában nagyobb, mint a Föld.

Az ilyen videók segítenek abban, hogy jobban megismerjük a Naprendszer központi csillagának viselkedését, ezzel együtt pedig azt, hogy milyen hatással lehet a Földre. Az ESA szerint bár a Parker Solar Probe közelebb tud repülni a csillaghoz, a NASA a Solar Orbiter adatait is fel tudja használni, ugyanis sokkal jobb videót tud készíteni az európai készülék az amerikai társánál.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!