szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az ugatásuk mentén számos dolgot megérthet a kutyák kommunikációjából a mesterséges intelligencia, és ez egy fontos lépés lehet az állati nyelv megértéséhez.

Az emberi beszéddel képzett mesterségesintelligencia-modelleket használnak a kutatók arra, hogy dekódolják a kutyák „titkos” nyelvét – és bár egyelőre áttörésről nincs hír, de a Michigani Egyetem, a mexikói Nemzeti Asztrofizikai Intézet, valamint az Optikai és Elektronikai Intézet kutatóinak tanulmánya ígéretes felvetéseket tartalmaz. Ezeket egy nemzetközi konferencián mutatták be a napokban.

„A mesterséges intelligencia fejlődése segíthet forradalmasítani az állatok kommunikációjával kapcsolatos ismereteinket, és a megállapításaink arra utalnak, hogy nem kell az elejéről kezdenünk” – mondja Rada Mihalcea, a Michigani Egyetem MI-laboratóriumának igazgatója.

A tanulmány az egyik legfejlettebb MI-beszédmodellt, a Wav2Vec2-t használta, hogy azonosítsa a kutyák érzelmeit, nemét és fajtáját az ugatása mentén. Két adathalmazt használtak a kutatók a modellek képzéséhez, majd összevetették a kapott eredményeket.

Az egyik modell nulláról, csak kutyaugatáson lett kiképezve, míg a másik alapvetően emberi beszéden lett trenírozva, a kutyaugatással csak finomhangolták – részletezi a Gizmodo. Utóbbi teljesített jobban, melyet egyébként nagyjából 1000 órányi emberi beszéddel képezték ki, és ezután jött több kutyafajta ugatásával a finomhangolás – összesen 74 állattól.

Magyar kutatók kísérlete: mi történik a kutyában, amikor hozzászól valaki?

A kutyaagy hatékonyabban elemzi a hozzá beszélő személy kilétét, mint a hallott beszédhangokat: a kutyák hasonló agyterület segítségével ismerik fel, hogy ki beszél, mint az emberek, a négylábúak esetében azonban a neurális aktivitásmintázat a beszélőelemzés során épp ellentétes az emberben ismerttel – fedezték fel a Magyar Tudományos Akadémia és az ELTE kutatói.

Az embereken és kutyákon képzett modell 62 százalék pontossággal tudta eltalálni az adott kutya érzelmeit, ugyanilyen arányban a fajtáját, 69 százalékban a nemét, azt pedig 50 százalék pontossággal mondta meg, hogy az adott merítésből melyik kutyához tartozhat az ugatás.

A kutatók hipotézise szerint a kutya hangja összefügghet a környezetével; a meglévő bizonyítékok alapján az ismert, hogy a majmok és a prérikutyák hangja előre megjósolható az adott szituáció mentén, amiben épp vannak.

Az ilyen, emberi beszédmodell használata megalapozhatja az állatok nyelvének megértését – és bár még nem hozza el az áttörést a területen, de egy ígéretes lépés ez abba az irányba, hogy egyszer az emberiség megértse az állatok kommunikációját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!