szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy katona, David Metcalf segélykiáltása és öngyilkossága kellett ahhoz, hogy az amerikai Védelmi Minisztériumnál elkezdjék vizsgálni, milyen hatást gyakorol az agyra a fegyverek elsütése. Öt év pedig ahhoz, hogy az információ eljusson az amerikai haditengerészethez.

Ismétlődő robbanáshatás okozta károsodást fedezett fel egy katonai laboratórium az öngyilkos SEAL-kommandósok agyában – derül ki a The New York Times cikkéből. A károsodásról a laboratórium nem tájékoztatta a haditengerészetet.

Az elmúlt évtizedben legalább egy tucat SEAL-kommandós vetett véget önkezével az életének még szolgálati ideje alatt vagy nem sokkal a leszerelés után. Az okokat nem vizsgálták.

A fordulópontot az jelentette, amikor 2019-ben szíven lőtte magát David Metcalf hadnagy az Egyesült Államokbeli észak-karolinai otthonában. Húsz évet töltött a SEAL-kommandó kötelékében. Utolsó cselekedete előtt még összerakott néhány könyvet, amelyek az agy károsodásáról szóltak. Garázsajtajára egy cetlit ragasztott, amiben leírja a tüneteit: emlékezetkiesés, hangulatingadozás, fejfájás, szorongás, fáradtság, álmatlanság és impulzivitás.

A férfi agyát az amerikai Védelmi Minisztérium marylandi laboratóriumában vizsgálták. A vizsgálatok révén olyan agykárosodást találtak, amely csak olyan emberek agyában keletkezik, akik hosszabb ideig voltak kitéve ismétlődő robbanáshatásnak. A SEAL-kommandósok esetében ez saját fegyverük elsütéséből származik, a vizsgált katonákat nem érte ellenséges találat. Amikor elsütnek egy fegyvert, a golyó kilövése utáni energiahullámok áthaladnak az agyon, és visszhangként visszaverődnek a szövetekről. Egy-egy ilyen hullám ereje képes agysejteket is tönkretenni.

David Metcalf
Facebook / Navy SEAL Foundation

David Metcalf után még nyolc másik egykori katona agyán végeztek vizsgálatot, ahol ugyanazt a károsodást figyelték meg. A károsodás alapján arra következtettek a kutatók, hogy a SEAL-ek többéves különleges kiképzése valójában árt nekik.

A Daily Mail brit bulvárlap megjegyzi, a katonák átlagosan 40 éves korukban kezdték észlelni magukon a tüneteket, majd a tünetek után néhány évvel döntöttek úgy, végeznek magukkal. Legtöbbjüket poszttraumás stressz szindrómával (PTSD) is diagnosztizálták.

David Metcalf hadnagy segélykiáltása nem jutott el az amerikai haditengerészethez. A The New York Times arról ír, a haditengerészet vezetői a kommunikáció hiánya miatt hagyták figyelmen kívül a legképzettebb kommandósaikra leselkedő veszélyt. A laboratórium a vizsgálat eredményéről nem tájékoztatta a katonai testületet, a haditengerészet pedig nem érdeklődött. Amikor 2022-ben a kommandó első számú csapatának vezetője is öngyilkos lett, a haditengerészet egy napra szinte minden műveletet leállított. Az már csak jóval később derült ki, hogy az ismétlődő robbanáshatások miatt károsodott a katona agya. Mivel azonban a laboratórium az eredményekről nem szólt, így a hadseregnél sem tudtak a robbanáshatások veszélyeiről.

A jelenség ugyanakkor megfigyelhető az aktívan szolgálatot teljesítő SEAL-kommandósok között is. A Harvard Egyetem kutatói egy idén tavasszal publikált kutatásukban 30 kommandós agyát vizsgálták, és rájöttek, hogy minél többször tapasztal egy katona a fegyvere elsütéséből származó robbanáshullámokat, annál jobban csökkennek az agyi funkciói, és változik az agy szerkezete. A kutatást az amerikai hadsereg finanszírozta, amelynek eredményeiről a harvardi professzorok beszámoltak a SEAL-kommandónak is. Mivel az öngyilkosságra vonatkozó adatok azonban hiányoztak, a legfőbb problémáról nem beszéltek a tájékoztatón.

Az amerikai Védelmi Minisztérium évente mintegy egymilliárd dollárt fordít az agyi károsodások kutatására, és további több milliárd dollárt csapatainak kiképzésére és a felszerelésükre. A kutatások eredményei azonban ritkán jutnak el a legérintettebb katonákhoz.

Kiemelt képünk csak illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!