szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Japán kutatóknak sikerült egy olyan módszert kifejleszteniük, amely szobahőmérsékleten, LED-fény segítségével bontja le a mérgező örök vegyi anyagok egy részét.

Az elmúlt években nagyon sok tudóscsoport foglalkozott az örök vegyi anyagokkal (PFA), nem véletlenül. Az ember által megalkotott, az ipar által pedig bőszen használt PFA-k ugyanis rendkívül súlyos megbetegedéseket okozhatnak, és már az esővízben, sőt, az európai ivóvíz jelentős részében is ott vannak. A legnagyobb probléma ezekkel az, amire a nevük is utal: ha nem is maradnak fenn örökké, de annyira erős kötés van a molekulák között, hogy csak rendkívül lassan bomlanak le. Mesterségesen ugyan megsemmisíthetők, ehhez azonban rendkívül sok energia, például magas, 400 Celsius-fok feletti hőmérséklet szükséges.

A kutatók célja ezért most világszerte az, hogy valamilyen egyszerűbb módját találják meg az anyag lebontásának – természetesen amellett, hogy mindenhol betiltsák a használatukat. Előbbi terén értek most el komoly eredményt a japán Ritsumeikan Egyetem tudósai – írta meg az Interesting Engineering.

Az Angewandte Chemie International Edition tudományos lapban megjelent publikáció szerint egy olyan módszert sikerült kidolgozni, amely során LED-fény segítségével, szobahőmérsékleten lehet semlegesíteni az anyagot, és visszanyerni belőle a fluort. Ez kifejezetten jó hír, így ugyanis a fluor előállítására is kevesebb energiát kell fordítani.

Olyan mérgező anyag szabadulhat el az akkumulátorgyárakból, amire eddig a kutatók sem nagyon gondoltak

A lítium-ion akkumulátorok gyártásához örök vegyi anyagokra is szükség van, ami daganatos megbetegedésekhez és más egészségügyi problémákhoz vezethet. Kiderült, sok van belőle a gyárak környékén, de azoktól jóval távolabb is szennyez.

A japán kutatók a perfluoroktán-szulfonát – ez a PFA egyik fajtája – 100 százalékát sikerült lebontani összesen nyolc óra alatt, míg a nafionnal ugyanezt 81 százalékos eredménnyel sikerült megtenni.

Az eljárás során a LED-fényt félvezető nanokristályokra, például kadmium-szulfidra irányították. A kutatók azt találták, hogy ezek a nanokristályok nagy redukciós potenciállal rendelkező elektronokat generálnak, amelyek lebontják a PFAS-molekulák erős szén–fluor kötéseit. A folyamat ennél persze jóval bonyolultabb, a lényeg azonban az, hogy minél tovább kaptak fényt a nanokristályok, annál hatékonyabb lett a módszer.

A kutatók úgy vélik, mindez jelentős mértékben járulhat hozzá ahhoz, hogy kevesebb örök vegyi anyag legyen a környezetben, és még kevesebbet állítson elő az ipar.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!