szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Európai Unión túli országokban is eljön a mobilfizetés szabadsága, az Apple már azt is közölte, hogy mikortól lehet majd külső fejlesztésű szolgáltatások használatára számítani az iPhone-okon.

Júliusban zárult le az Apple és az Európai Unió 2020 óta tartó jogi csatározása, melynek fókuszában az iPhone-ok fizetési rendszere, az Apple Pay állt – pontosabban, annak monopóliuma. A kardcsörtetést végül egy megállapodással rendezte a két fél, melyben az Apple kötelezettséget vállalt arra, hogy a külső fejlesztők számára is megnyitja az NFC-technológiát az iPhone-okban.

Ez azt jelenti, hogy véget ér az iPhone-okon az Apple Pay kizárólagossága. Ez az a fizetési megoldás, ami megnyílik, ha kétszer megnyomja a készülék bekapcsoló gombját – ekkor megjelenik a Tárcában (Wallet) tárolt alapértelmezett bankkártyája, és már csak oda kell tartania a készüléket a terminálhoz, hogy fizethessen vele. Eddig – a funkció 2014-es bevezetése óta – csak az Apple saját szolgáltatását lehetett használni a fizetéshez, külső fejlesztő egyáltalán nem fért hozzá az NFC-chiphez, ami az egésznek a lelke. Ezt változtatják meg a megállapodás részeként.

Az EU-ban a jelek szerint már jelentkezhetnek a fejlesztők az Apple-nél, ha szeretnének élni a lehetőséggel, és szokatlan módon úgy tűnik, hogy a cég önszántából meglépi a nyitást az EU-n kívül is: szerdán bejelentette, hogy Ausztráliában, Brazíliában, Kanadában, Japánban, Új-Zélandon, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban is lesz mód az Apple Paytől független fizetési szolgáltatások fejlesztésére és használatára – írja a 9to5Mac.

Fizetne havi 7200 forintot az Apple mesterséges intelligenciájáért? Csak mert lehet, hogy kell majd

Több elemző is arról ír az elmúlt időszakban, hogy az Apple fizetőssé tehet egyes MI-funkciókat például az iPhone-okon. Ez valóban elképzelhető, de azért van egy jó hír is.

A szükséges API-t az iOS 18.1-gyel nyitja meg, tehát pár hónapot még kell várni rá, de az már biztos, hogy hamarosan alapjaiban változik meg az iPhone-os fizetés. Utóbbi mellett egyébként a többi Tárca-funkció terén is eljön a szabadság, például személyi igazolványokat, szállodai szobakártyákat, kocsikulcsokat és sok mást is lehet majd tárolni az Apple saját megoldásától független szolgáltatásban is. (Utóbbiak az európai piacon még nem igazán terjedtek el.)

Azt is fontos kiemelni, hogy a fejlesztőknek kötniük kell egy „kereskedelmi megállapodást” az Apple-lel, melynek költségvonzata is lesz – de hogy mennyit kell majd fizetni a cégnek, azt egyelőre nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!