szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Két éve volt egy biztonsági hiba a Windows biztonságos rendszerindításában, melyet a Microsoft javított. Csak közben valami mást elrontott, így a Linuxot is használó emberek nem tudják elindítani az utóbbi rendszert.

Újabb frissítés, újabb gondok: a jelek szerint a Microsoft augusztusi frissítőcsomagja is okoz némi fejfájást a Windows-felhasználóknak, pontosabban azoknak, aki Linuxot is használnak a gépükön.

A cég az ehavi frissítései részeként kiadott egy biztonsági javítást is, mely egy két éve létező, a Secure Bootban (biztonságos rendszerindításban) tátongó hibát javított. Ez a funkció azt hivatott megelőzni, hogy kártékony programok ne tudjanak az eszközre kerülni a betöltési folyamat során.

A Microsoft szerint a mostani javítás nem érintette az úgynevezett dual-boot rendszereket – tehát azokat az eszközöket, melyek bekapcsolásakor lehet választani a Windows és a Linux operációs rendszerek között.

A jelek szerint azonban mégis: számos beszámoló szerint a Linux egyszerűen nem tölt be, csak különféle hibaüzenetekkel találkoznak a felhasználók. Többféle Linux-disztribúció is érintett (Ubuntu, Debian, Linux Mint, Zorin OS és a Puppy is), szóval a probléma igen kiterjedt, derül ki az Ars Technika cikkéből.

Súlyos hiba: visszavonhatók a Windows korábbi biztonsági javításai, és ez komoly fegyver lehet a támadók kezében

Már fél éve tud a Microsoft arról a hibáról, mellyel a Windows operációs rendszerek ismét védtelenné tehetők a már foltozott biztonsági résekkel szemben. A megoldásra azonban még várni kell.

A Microsoft egyelőre nem kommentálta az esetet, melyet részben orvosolni lehet a Secure Boot kikapcsolásával az eszköz BIOS-ában. Bizonyára egy újabb frissítés majd javítja a hibát, de, hogy ez mikor futhat be, azt nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!