szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Finn kutatók szerint a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás még akkor is csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát, ha arra egyébként genetikailag hajlamos az adott személy.

Lassan közhellyé válik, mégsem lehet elégszer elmondani, hogy mennyire fontos az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás annak érdekében, hogy valaki csökkentse a cukorbetegség – és számos más egészségügyi probléma – kialakulásának kockázatát. De mi a helyzet azokkal, akiket a genetikai tényezők hajlamosítanak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására? Erre keresték a választ a Kelet-finnországi Egyetem tudósai, és úgy tűnik, nagyon jó hírrel szolgálhatnak.

Egy három éven át tartó vizsgálat arra jutott, hogy az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét a „magas genetikai kockázattal rendelkező” férfiak esetében. Nem ez az első vizsgálat, aminek eredménye azt mutatja, hogy az életmódváltással megelőzhető a diabétesz, ugyanakkor – jegyzi meg a Science Alert – a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism tudományos lapban megjelent publikáció segít feltárni a gének és a környezeti faktorok szerepét a cukorbetegség kialakulásában. Emellett ez az első olyan tudományos eredmény, ami azt sugallja, hogy az életmódváltás a gének hatását is felülmúlhatja.

Megtalálhatták a gyógyszert, amely segíthet meggyógyítani a cukorbetegeket

Amerikai kutatók olyan hatóanyag-kombinációt teszteltek egereken, amelyek 700 százalékkal turbózták fel az inzulint termelő sejtek működését. A hatás azután is megmaradt, hogy leállították a kezelést.

A finn kutatók összesen 600, 50 év feletti férfit vontak be a vizsgálatba. Ezek a résztvevők csoportos foglalkozásokon vettek részt, amelyen az egészséges táplálkozás és a fizikai aktivitás fontosságát hangsúlyozták. A klinikai táplálkozási szakértőktől mindenki egyéni táplálkozási tanácsadást kapott, valamint útmutatót az étrend kialakításához és az edzésterv elkészítéséhez a hároméves vizsgálati időtartamra. Ez idő alatt kétszer végeztek fizikai vizsgálatot és terheléses cukorvizsgálatot.

A vizsgálatba bevont személyek genetikai vizsgálata azt mutatta, hogy a résztvevők nagyjából felének magas, míg másik felének alacsony volt a 2-es típusú cukorbetegségre való hajlama.

A kontrollcsoportot 345 férfi alkotta, akik nem kaptak segítséget az életmódváltáshoz. Közülük 149-nek volt magas, 196-nak pedig alacsony a genetikai hajlama az említett diabétesz kialakulására.

A 3 éves vizsgálat végén kiderült, hogy a tanácsadáson részt vevő, magas genetikai kockázattal rendelkezőknél 6 százalékkal kisebb volt a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye a kontrollcsoport magas genetikai kockázatú tagjaihoz képest. A két csoport alacsony kockázatú tagjainak eredménye között nem volt szignifikáns a különbség.

A kutatók azt is megállapították, hogy az életkor előrehaladtával járó káros hatások – mint például az ember vércukorszintjének romlása – lényegesen kisebbek voltak a vizsgálati csoportban, mint a kontrollcsoportban.

A kutatók szerint, bár a vizsgálatot még ki kell terjeszteni a nőkre, valamint nagyobb mintával is el kell azt végezni, az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy nem szabad beletörődni abba, hogy az ember genetikailag hajlamos a diabéteszre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!