szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Több mint három évtizede szolgálja a tudományt a Hubble űrteleszkóp, de még mindig képes gyönyörű felvételeket készíteni a világegyetemről. A NASA most egy újabb képet adott közre.

A Földtől nagyjából 210 ezer fényévnyire található a Kis Magellán-felhő, egy törpegalaxis, amely a Tejútrendszer körül kering. A körülbelül 18 900 fényév átmérőjű és nagyjából 3 milliárd csillagot tartalmazó galaxis kifejezetten érdekli a tudósokat, a tanulmányozásukkal ugyanis sok mindent meg lehet tudni a csillagok keletkezéséről, valamint arról a folyamatról, amely során két vagy több galaxis egyesül. A számítások szerint egyébként ez fog történni a Tejútrendszerrel, valamint Kis- és a Nagy Magellán-felhővel is, ami szintén a galaxisunk körül kering.

A Kis Magellán-felhő további érdekessége, hogy benne található az NGC 346 jelű csillaghalmaz. Ez az objektum legfényesebb csillagkeletkezési régiójának, az N66 jelzésű, hidrogénben gazdag köd közepének közelében található. A NASA most egy olyan felvételt adott közre, amin ez a csillaghalmaz látható. A képet a Hubble űrteleszkóp készítette.

A kép az ultraibolya tartományban készült.

NASA / ESA / STScI / Gladys Kober

A több tucat forró, fiatal csillag, valamint a környező por és gáz közötti kölcsönhatás miatt ez a régió az egyik legdinamikusabb és legrészletesebben megfigyelhető csillagképző régió, amelyet valaha sikerült tanulmányozni.

A kutatók azért igyekeznek részletesen tanulmányozni a Kis Magellán-felhőt, mert nagyon kevés nehéz elem van benne, így nagyban hasonlít arra, amilyen állapotok az univerzum keletkezése idején uralkodtak a világűrben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!