szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok 14 főügyésze citálta bíróság elé a TikTokot, mondván, a platform nem tesz meg mindent a fiatalkorúak mentális egészségnek megvédése érdekében. Az ügyben előkerült egy belső felhasználásra szánt dokumentum, ami meglehetősen sötét képet fest fel a platformról.

Régóta mondogatják a szakemberek, hogy a közösségi oldalak használata függőséget okoz, ami a mentális egészség romlásához vezethet. Most egy olyan belső felhasználásra készült dokumentum került elő a TikToktól, ami azt mutatja, a cég a platform népszerűsége, nem pedig a fiatalkorú felhasználók mentális egészségnek megőrzése mellett tette le a voksot.

A Mashable beszámolója szerint egy TikTok elleni per kapcsán napvilágra került dokumentumban arról lehet olvasni, hogy

a platformon csupán 260 videót kell megnézni ahhoz, hogy a felhasználó TikTok-függővé váljon.

A TikTok-ot az Egyesült Államok 14 főügyésze perelte be, akik azt állítják, hogy a platform hamis állításokat tett az algoritmusának addiktivitásáról, amivel veszélybe sodorta a fiatalkorú felhasználókat.

A kutatás, amelynek eredményét a dokumentum tartalmazza, azt is megállapította, hogy a kényszeres használatnak számos negatív hatása lehet a mentális egészségre. Ilyen például az analitikai készségek elvesztése, a memória és az összefüggésekben való gondolkodás képességének romlása, a beszélgetés felszínessé válása, az empátia csökkenése és a szorongás fokozódása.

A vizsgálati eredmény szerint az algoritmus a fiatalokra nagyobb hatással van, mint az idősebbekre.

„Joseph Goebbels legfeljebb álmodhatott ilyesmiről” – TikTok-titkok

Közelebb került a TikTok az USA-ban ahhoz, hogy betiltsák, mert az ellenséges Kína eszközének tekintik. De a világ több részén tizenévesek zaklatásáért, akár haláláért is felelősnek tartják a rövid videói révén amúgy globálisan rendkívül népszerű szolgáltatót.

A TikTok olyan eszközöket vezetett be, amivel csökkenteni lehet például a képernyő előtt töltött időt. Látszólag, a belső mérések ugyanis azt mutatták, hogy a valóságban ennek semmilyen hatása nincs a felhasználók tiktokozási szokásaira. A képernyőidőt korlátozó eszköz összesen 1,5 perces (!) csökkenést eredményezett a felhasználási időben.

A platform emellett az egészséges testképre is negatívan hatott, az ajánló algoritmus ugyanis nagyobb előnyben részesítette azokat a videókat, amelyek szereplői „vonzóbbak” voltak. A cégnél emellett azzal is tisztában voltak, hogy a platform öngyilkossággal vagy étkezési zavarokkal kapcsolatos tartalmakat ajánl a fiataloknak, olyanokat, amelyek átcsúsztak a moderátorokon, ez pedig egy buborékot alakított ki, ami miatt egyre több ilyen videót láttak a felhasználók.

A TikTok szóvivője szerint a dokumentumban szereplő információk már elavultak, és azok a szövegkörnyezetből kiragadva kerültek a bíróság elé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!