szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az amerikai Lonestar Data Holdings évek óta tervezi, hogy adatközpontot hoz létre a Hold felszínén. Erre hamarosan sor kerülhet.

Az adatközpontok működtetéséhez nagyon sok energiára van szükség, mivel azokat folyamatosan hűteni kell. Az elmúlt években számos alternatívát próbáltak már ki a szakemberek: készült olyan rendszer, ahol az adatközpont hőjét távhőszolgáltatásra használják, míg a Microsoft úgy döntött, a tenger mélyén próbál ki egy adatközpontot.

Az amerikai startup cég, a Lonestar Data Holdings ennél radikálisabb megoldással állt elő: a cég a Holdra telepítene adatközpontokat. A vállalat 2023 tavaszán már pénzt is kapott a projektjére, most pedig úgy tűnik, hamarosan tényleg a Holdra költözhetnek az első szerverek.

A Reuters beszámolója szerint a Lonestar már az első adatközpont elhelyezését tervezi, és ha minden a tervek szerint halad, akkor a SpaceX egyik Falcon-9-es rakétája februárban útnak is indíthatja az első ilyen egységet.

Az űrbe telepítene adatközpontokat Európa, az ön adatait is ott tárolhatják

Egy friss tanulmány szerint műszakilag megoldható, hogy a Földön lévő adatközpontokat az űrbe telepítsék, és azok működőképesek legyenek. A kérdés az, mikor kerülhet erre sor.

A Lonestar fejlesztése, a Freedom a kulcsfontosságú információk biztonságos és hosszú távú megőrzésére készült, vagyis nem fog tudni olyan alkalmazásokat kiszolgálni, amelyeknek azonnali hozzáférésre van szükségük az adatokhoz. Ez persze érthető is, ehhez ugyanis egy megfelelően nagy sávszélességgel rendelkező, biztonságos kommunikációs csatornára lenne szükség.

A vállalat ügyfelei között eddig olyan nevek szerepelnek, mint a mesterséges intelligenciával foglalkozó cég, a Valkyrie, Florida állam, Man-sziget kormánya, valamint az Imagine Dragons együttes. A szerkezet napenergiával működik majd. A biztonság kedvéért azonban egy földi adatközpontban is elmenti majd az adatokat a Lonestar, ha véletlenül beütne a baj a Freedomnál.

Egy adatközpont felépítése és karbantartása a Holdon komoly mérnöki kihívást jelent, a költséges indításról vagy a szerver frissítéséről nem is beszélve. Tény ugyanakkor, hogy jóval nagyobb biztonságban lehetnek ott az adatok, hiszen nem kell természeti katasztrófától, vagy épp a geopolitikai feszültségektől tartani.

A telepítésből egyébként a NASA is profitálhat, ami épp azt tervezi, hogy az Artemis-küldetés során újra embert küldene a Holdra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!