szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Német kutatók nemrég új fotókra bukkantak egy Afrikából származó dinoszauruszlelettel kapcsolatban, és azt találták, hogy az őslény nem ahhoz a fajhoz tartozik, amihez addig besorolták.

Új dinoszauruszfajt fedezhettek fel a német paleontológusok annak ellenére, hogy az állat kövülete már nem létezik – számolt be róla a Gizmodo. A lelet egykor Egyiptomból származott, és egy ragadozó dinoszauruszé volt: a 95 millió éves kövületeket a második világháború előtt készült archív fényképeken fedezték fel és tanulmányozták.

„Észak-Afrika dinoszauruszfaunája valószínűleg sokkal változatosabb volt, mint azt korábban gondoltuk. Ez a munka azt mutatja, hogy a paleontológusoknak nem csak a földben, hanem a régi archívumokban is érdemes lehet áskálódniuk” – mondta el Oliver Rauhut, a Bajor Állami Őslénytani és Földtani Gyűjtemény munkatársa.

A leletet egy bizonyos Richard Markgraf kövületgyűjtő tárta fel még 1914-ben az egyiptomi Baharijja-oázisban. A maradványokat Ernst Stromer von Reichenbach paleontológusnak küldte el Münchenbe. Stromer a dinoszauruszt a Carcharodontosaurus nemzetség tagjaként jelölte meg. Ezek az őshüllők hatalmas húsevő dinoszauruszok egy csoportjához tartoztak, amelyek 99-94 millió évvel ezelőtt éltek Észak-Afrikában.

Harminc évvel később a szövetségesek légitámadása során bombatalálat érte az akadémiát, ahol a kövületet tartották, így a gyűjtemény egyes részei, köztük a Carcharodontosaurus-maradvány is megsemmisült. Az utókornak így néhány fénykép, rajz és feljegyzés maradt csak hátra.

University Archives Tübingen
Stromer E. Ein Skelett-Rest von Carcharodontosaurus nov. gen. Abh Bayer Akad Wissensch Mathematisch naturwissensch Abt. 1931;9: 1–31

Maximilian Kellermann paleontológus azonban nemrég újabb fotókat talált, amelyek a kövület koponyájának, gerincének és hátsó lábainak egyes részeit ábrázolták. Ezek alapján pedig egy egészen új felfedezésre jutottak a tudósok.

A képeket látva kiderült, hogy az azokon szereplő állat maradványai nem egy Carcharodontosaurushoz tartoztak, vagyis Stromer korábbi besorolása téves volt. Az újonnan felfedezett fajt Tameryraptor markgrafinak nevezték el.

A „Ta-mery” Egyiptom ókori neve, amely „szeretett földet” jelent, a raptor pedig latinul „tolvaj”, tehát a Tameryraptor annyit tesz: tolvaj a szeretett földről. A „Markgrafi” a kövületgyűjtő előtt tiszteleg.

Az állat körülbelül 10 méter hosszú lehetett, így az egyik legnagyobb ismert húsevő lehetett, ami a Földön járt. Azt is megállapították, hogy az óriás hüllő rokonságban áll az észak-afrikai Carcharodontosaurusokkal, valamint a dél-amerikai Carcharodontosaurusokkal és Metriacanthosaurusokkal – az Ázsiából származó ragadozó dinoszauruszok csoportjával.

A PLOS One című tudományos folyóiratban közzétett publikációban azt a kutatók is elismerik, hogy kérdés, mennyire lehet a fekete-fehér képekből és rajzokból egy új dinoszauruszfajt azonosítani. Hogy kiderüljön, a kutatóknak valóban igazuk van-e, ahhoz újabb kövületeket kellene feltárni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!