szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA számításai szerint egy hét leforgása alatt öt, a Földre potenciális veszélyt jelentő aszteroida repül el a Föld mellett. Egy már el is hagyta a bolygót, a másik négy azonban a következő két napban érkezik meg.

Egy hét leforgása alatt öt olyan aszteroida is elrepül a Föld mellett, amelyek potenciálisan veszélyesnek minősülnek. A NASA szerint azonban jó hír, hogy a számítások szerint a következő 100 évben egyik sem jelent fenyegetést a planétára.

A csillagászok besorolása szerint azok az aszteroidák a potenciálisan veszélyes égitestek (PHA), amelyek 7,4 millió kilométernél közelebb kerülnek a bolygónkhoz. Összehasonlításként: a Föld és a Hold közötti átlagos távolság nagyjából 384 ezer kilométer.

A NASA jelenleg több mint 1400 PHA-t tart számon, amelyek átmérője minimum 140 méter. Az Interesting Engineering beszámolója szerint az egyik már el is repült a Föld mellett: május 26-án a 13 méter átmérőjű 2025 KT1 nagyjából 2 millió kilométerre közelítette meg a planétát, amit további négy követ még a héten. Ezek mindegyike nagyjából egy ház méretével egyenlő.

A következő május 27-én halad majd el a Föld mellett: ez a 2025 JP, amely várhatóan 5 890 000 kilométerre lesz majd, átmérője pedig 25 méter. Zárásként május 28-án további három aszteroida bukkan fel és halad tovább: a 2025 KW, a 2025 JR és a 2025 KU1.

Korábban a NASA talált egy olyan aszteroidát is, a 2024 YR4-et, amiről elsőre úgy tűnt, komoly veszélyt jelenthet a bolygóra. Annak az esélyét, hogy 2032-ben becsapódik a Földbe, 3,1 százalékra mérték a szakemberek, ami elsőre nem tűnik soknak, ám ha azt vesszük, hogy a legtöbb ilyen égitestnél a becsapódás veszélye 1 százaléknál is kisebb, akkor máris érthető, miért kapták fel sokan a fejüket a hírre. A további pályaelemzés aztán megállapította, hogy a valódi becsapódás veszélye ennél az égitestnél sem nagy, csupán 0,004 százalék.

Találtak egy 55 méteres aszteroidát, 2032-ben eltalálhatja a Földet

A NASA elemzése alapján nem zárható ki teljes bizonyossággal, hogy elkerüli a Földet a 2024 YR4 nevű aszteroida. Igaz, a becsapódás valószínűsége meglehetősen kicsi.

A Chicxulub nevű aszteroida, amely egykor kipusztította a dinoszauruszokat, nagyjából 10 km átmérőjű volt, és 64 ezer km/h sebességgel ütközött a Földnek. Ez olyan volt, mintha egyszerre robbantanának fel 3 milliárd második világháborús atombombát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!