szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megoldások és költségvetés arra, hogy miként utazhatunk Nyugat-Európába egy magyarországi wellness hétvége árából.

Létezik egy téveszme: külföldön drágább az üdülés, mint Magyarországon. Ezért az október 23-i és november 1-i hosszú hétvégékre legtöbben úgy terveznek belföldi utazást, hogy a közeli európai célpontok már fel sem merülnek.

Pedig némi tervezéssel és háttérkutatással kiderülhet, hogy akár Amszterdam is szóba jöhet. Minden felkészült vendéglátó város tudja, hogy sokan költenének náluk pénzt, ha megengedhetik, és éppen ezért felkészülnek arra, hogy a filléreket is elhozzák a költségérzékenyebb látogatók szállásadóiknak, éttermeiknek, múzeumaiknak.

AP

Használjuk ki! A háttérkutatás időigényes, de mutatunk néhány konkrét példát, ami azt bizonyítja, hogy megéri. Amszterdam 80 000 forintból 3+1 napra elérhető, amit egy wellnes hétvégén is könnyű elkölteni.

3 szállás, 3 étterem Amszterdamban, amit biztosan megengedhet magának

Hogyan jutok el Amszterdamba?

Repülőjegy: 25 000 forinttól / felnőtt

A válasz egyszerű: fapadossal és csak kézicsomaggal, időben lefoglalva a repülőjegyet. Ahhoz, hogy a lehető legjobb áron találjunk járatot, már több árösszehasonlító oldal is hozzásegít. Ajánljuk a momondo.com oldalt, ami kényelmes, gyorsan beállíthatóak a preferenciák, és hiteles árakat dob ki.

Ennek megfelelően a napokban még 25-28 000 forintért tudunk egy-egy felnőtt jegyet lekötni.

Nem a repülőtéren lakom. Hogyan jutok a városba?

Repülőtér-belváros: 1 000 forinttól / felnőtt

Minden repülőtér honlapján, vagy az adott város turisztikai oldalán megtaláljuk az összes lehetőséget arra, hogy miként érjük el a várost. Majdnem mindenhol ugyanaz a logika: érdemes a belvárosig elmenni egy olcsóbb busszal vagy vonattal, és onnan tömegközlekedéssel megtalálni a szállást.

Amszterdamban 3,60 euróért, vagyis nagyjából 1 000 forintért kapjuk a legolcsóbb fuvart, ha vonatra szállunk. Érdemes úgy kilépni a reptéri terminálról, hogy az előre kiszámolt összeg apróban a zsebünkben lapul. A Direct Rail Link a repülőtéren az 1. és 2. platformon áll meg minden 10 percben.

Mennyibe kerül a városi közlekedés?

Városi közlekedés: 0 – 16 800 forint / felnőtt / 3 nap

Egy európai város vendégszeretetét és érettségét abban tudjuk lemérni, hogy mennyire képes egyetlen csomagban nyújtani mindazt, amit egy látogató keres. Amszterdam esetében az I amsterdam kártya bizonyítja, hogy a hollandok tapasztalt házigazdák. A kártya 1-3 napos bérletet ad a tömegközlekedésre és belépőt a legtöbb múzeumba (a központi Rijksmuseum nem része a csomagnak, ott 14 euró díjat fizetünk felnőttként a teljes árú jegyért).

null

Ha meg tudjuk engedni magunknak ezt az extra költséget, akkor mindenképpen jó üzletet csináltunk. Végtelenül kényelmes, hogy egyetlen vásárlással megfeledkezhetünk minden tovább bankkártya vagy készpénz kotorászástól, sorban állástól.

Alternatív megoldások:

  1. Kerékpár bérlet – az egész ország biciklibarát, biztonságos, a távolságok kicsik, és a levegő jó. 8 euró / nap áron, vagyis 24 euróért (=6 720 forint) gyorsan és kényelmesen oda megyünk, ahová csak akarunk
  2. Csak gyalog: a távolságok picik, ha nem bánjuk, akkor 0 forint költséggel legyűrünk minden távolságot.
  3. Ha gyalogolunk, de alkalmanként felpattannánk egy villamosra, akkor az egyórás jegy 2,60 euróba (=730 forint) kerül.

Hol alszom?

23 000 forint – 39 000 forint / felnőtt / 3 éjszaka

A németalföldi város híres a szorosan egymás mellé épült keskeny házakról, bennük apró szobák. S bár az ország számunkra drága, az apró méretek ellensúlyozzák a magas árakat.

Találhatunk olyan szállást ahol semmi másért nem fizetünk, mint a biztonságért és az éjszakai lakhelyért, ezeknek az ára is – helyi viszonylatban – alacsony, akár 17 000 forintért kaphatunk egy két fős szobát éjszakánként. Ha picit többre vágyunk, például egy reggelire is, akkor már 25 000 forintot is elkölthetünk egy szobára éjszakánként.

Kulturálódnék, de olcsón…

0 forint – 3 920 forint / 1 felnőtt belépő (átlagár)

A közlekedésnél említett turista kártya, az I amsterdam City Card tartalmazza a múzeum belépőket, jó vásár. Ha azonban éppen múzeológusként érkezünk, és semmi kedvünk a munkahelyünket látogatni, akkor nincs szükségünk a kártyára. Ha ráadásul hajlandóak vagyunk minden távolságot gyalog megtenni, akkor a kultúra és a városjárás költsége 0-ra csökken.

De mégiscsak Van Gogh hazájában járunk, kár lenne elmulasztani a németalföldi mesterek eredeti remekmáveit. Vagy akár egy könyvtárat, egy mozit… Ezért mégis számoljunk egy átlagos felnőtt belépővel, a 14 eurós (=3 920 forint) egyszeri jeggyel.

Utaztam, sétáltam, múzeumot látogattam, aludtam… éhes vagyok!

21 000 forint  – 42 000 forint / fő / 3 nap

Foodism

A város tele van apr kávézókkal, kis éttermekkel, ahol alacsony költséggel meleg ételt kaphatunk. Ez Amszterdamban 7 000 forintot jelent fejenként, vagyis ha minden nap szeretnénk egy rendes ebédet vagy vacsorát, akkor 21 000 forintot biztos elköltünk.

Közért azonban itt is akad, ahol csak a felét költjük el ennek az összegnek, és két étkezésre mindenképpen eleget vásárlunk.

Bármilyen más költségem lesz?

10% biztonsági tartalék

Elméletileg semmi. Ez persze az igényes felkészülés függvénye, de most azt feltételezzük, hogy mindannyian megnézzük, milyen időjárás lesz, és nem kényszerülünk például arra, hogy az otthonhagyott esőkabát helyett a helyszínen kell vásárolnunk újat. Vagyis nálunk minden szükséges gyógyszer, van nálunk fogkrém, ami kizárólak minitubusban utazik, hogy a kézipggyásszal felengedjék a repülőre...

Mégis érdemes egy minimális biztonsági tartalékkal készülni, hátha gyorsan taxit kell fognunk hazautazáskor, vagy más váratlan költségünk támad. A kalkulált költségek 10%-nál kevesebbet semmiképpen nem javaslunk.

Költségvetés amszterdami hosszú hétvégére (felnőtt, forintban, 280 HUF/EUR árfolyamon)

Repülőjegy (csak kézicsomaggal, időben foglalt jegyekkel):

Minimum költség: 25 000 forint / 1 felnőtt

Optimális költség: 25 000 forint / 1 felnőtt

Utazás a repülőtérről a városba / 1 felnőtt, 2 út:

Minimum költség: 2 000 forint / 1 felnőtt

Optimális költség: 2 000 forint / 1 felnőtt

Városi közlekedés / 1 fenőtt, 72 óra:

Minimum költség: 0 / 1 felnőtt

Optimális költség: 16 800 forint / 1 felnőtt

Múzeumi belépő:

Minimum költség: 0 forint (már tartalmazza a városi közlekedés díja, az I amsterdam City Card)

Optimális költség: 3 920 forint / 1 felnőtt belépő

Szállás:

Minimum költség: 23 000 / 1 felnőtt / 3 éjszaka

Optimális költség: 39 000 / 1 felnőtt / 3 éjszaka

Étkezés:

Minimum költség: 21 000 / 1 felnőtt / 3 nap

Optimális költség: 42 000 / 1 felnőtt / 3 nap

Előre kalkulálható költségek:

Minimum költség: 74 920 / 1 felnőtt / 3 nap

Optimális költség: 124 800 / 1 felnőtt / 3 nap

Biztonsági tartalék: a kalkulálható költségek minium 10%-a

Minimum költség: 7 490 / 1 felnőtt / 3 nap

Optimális költség: 12 480 / 1 felnőtt / 3 nap

Összesen:

Minimum költség: 82 410 / 1 felnőtt / 3 nap

Optimális költség: 137 280 / 1 felnőtt / 3 nap

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!