szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tavaly több mint 9 millió drogtesztet végeztettek el az Egyesült Államokban a munkáltatók, többségüket teljesen feleslegesen. A költségek dollármilliárdokban mérhetőek, pedig a teszteltetésnek se visszatartó ereje, se hatékonyságnövelő eredménye nincs. Inkább beszélgetni kellene.

Az amerikai munkavállalók tavaly 9,1 milliószor pisiltek pohárba azért, mert a munkáltatójuk drogtesztet végeztetett rajtuk. Mindebből 350 ezer alkalommal lett csak pozitív a teszt, akkor is a legtöbb alkalommal marihuánát, amfetamint vagy valamilyen fájdalomcsillapítót mutattak ki a laborosok – jelent meg a Business Insideren. A becslések szerint az amerikai dolgozók 40 százalékát kötelezik valamilyen drogtesztre a felvételi folyamat során. Elsőre persze jó ötletnek tűnik a munkáltatók viselkedése, hiszen a józan és függőségmentes munkaerő valószínűleg hatékonyabb, mint egy függő, és munkavédelmi, illetve biztonsági szempontból sem utolsó, hogy ki vezeti mondjuk a villástargoncát.

Ugyanakkor adódik a kérdés, hogy van-e értelme egyáltalán 2015-ben ennek, amikor az USA egyre több államában legalizálják a különböző könnyűdrogokat, ráadásul egy rosszul elvégzett teszt miatt a munkavállaló komoly kártérítési pert akaszthat a munkáltató nyakába.

AFP / RIA Novosti / Valery Titievsky

Erről is Reagan tehet

A drogtesztek akkor terjedtek el, amikor Ronald Reagan amerikai elnök 1988-ban rendeletben tette lehetővé a szövetségi alkalmazottak és néhány – az állami beruházásokban érintett – vállalkozók esetében. Ezt persze a magánszférában nem volt kötelező átvenni, néhány nagy cég mégis szinte azonnal bevezette, és ahogy az már Amerikában lenni szokott, hamarosan egy komplett iparág épült fel rá.

Ezen a piacon jelen vannak a tesztgyártók, a laborok, az erre szakosodott tanácsadó cégek és ügyvédi irodák. Az iparág pedig érveket keres arra, hogy miért is fontos a munkája. A legfőbb indok általában az az igen felületes érv, hogy a drogteszt miatt a munkavállalók ritkábban nyúlnak a kábítószerhez, így garantált a hatékonyabb munkavégzés. Mondják ezt annak ellenére, hogy nincs konkrét bizonyíték arra, hogy a folyamatos tesztelés vagy a teszt elvégzésének lehetősége miatt csökkenne a kábítószer használata. A tesztelés legfeljebb az alkalmi fogyasztókat tarthatja vissza, vagy megfontoltabbá teheti őket abban, mikor szívják el a spanglijukat.

A stressz több gondot okoz

A munkáltatók időnként irreális összegeket költenek arra, hogy megtalálják a vállalaton belüli droghasználókat, annak ellenére, hogy egy pozitív teszt alapjánmég nem lehet eldönteni, hogy a fogyasztás bármilyen módon befolyásolta volna a munkavégzést, volt-e annak hatása a teljesítményre vagy akár a biztonságra. Ráadásul egyre több munkáltató kerül szembe azzal a jogi problémával, hogy a marihuána fogyasztása, ha nem is legális, de ma már sokkal kevésbé büntetendő, mint Reagan idejében.

A marihuána kriminalizálása a szakértők szerint azért túlzás, mert sokkal több a visszaélés, és nagyobb a veszély a receptre felírható legális fájdalomcsillapítók esetében. Sokszor az sem világos, hogy a munkáltató mit tehet vagy mit kéne tennie, ha a dolgozó tesztje pozitív lett. Volt olyan eset, amikor egy cég a pozitív teszt alapján kirúgta az alkalmazottját, holott az az orvosa által –  teljesen indikáltan – felírt fájdalomcsillapítóját vette be. Egy ilyen eset utáni kártérítési perben a munkáltatónak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.

Akkor miért végeznek ilyen nagy számban drogteszteket az amerikai cégek? Egyrészt azt gondolják – amúgy tévesen – hogy ettől hatékonyabbak lesznek, másrészt egyes biztosítók a teszteléshez kötnek bizonyos munkáltatói kedvezményeket, kvázi azt sugallva, hogy balesetmegelőzési vagy egészségmegőrzési szempontból a cég így kockázatot csökkenthet. A biztosítók szempontjából költségcsökkentő tétel lehet, ha a drogfogyasztásra hivatkozva valakinek önköltségessé teszik az egészségügyi ellátást. A harmadik ok inkább szimbolikus: egyes cégek így akarnak magukról tiszta, kábítószer-ellenes képet mutatni.

A szakemberek szerint a drogtesztelést csak azoknál a cégeknél és munkakörökben – sofőrök, veszélyes gépekkel vagy magasan dolgozók – kell megtartani, ahol a fogyasztás valós kockázatot jelent. Ugyanakkor sokkal jobban oda kellene figyelni a munkavállalók lelki egészségére, stresszterhelésére, ugyanis a termelékenységet a drogfogyasztásnál sokkal inkább befolyásolják a családi vagy érzelmi problémák vagy a diszfunkcionális személyiségek. Az pedig a lojalitást erősítheti, ha a munkáltató az ellenőrzés és fenyegetés helyett segítőkezet nyújt a bajba került alkalmazottainak.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Karácsonyi alkalmatlanság: túl sok volt a pia

Karácsonyi alkalmatlanság: túl sok volt a pia

Nagyszabású razzia volt egy gázai kórházban, több mint 240 terroristát fogott el az IDF

Nagyszabású razzia volt egy gázai kórházban, több mint 240 terroristát fogott el az IDF

Az MI keresztapja szerint nő annak a veszélye, hogy a gépi értelem kiirtja az emberiséget

Az MI keresztapja szerint nő annak a veszélye, hogy a gépi értelem kiirtja az emberiséget

Orosz külügyminiszter: Oroszország elveti a rövid és közepes hatótávolságú rakéták telepítésére javasolt türelmi időt

Orosz külügyminiszter: Oroszország elveti a rövid és közepes hatótávolságú rakéták telepítésére javasolt türelmi időt