szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cégvezetők többsége szerint, a korrupció átjárja a gazdasági életet Magyarországon, viszont a többség azt is gondolja, hogy ő nem korrupt ellenben mindenki mással. A rossz hír az, hogy a korrupciós helyzet tovább romlott.

A magyar cégvezetők 66 százaléka gondolja, hogy a vesztegetés széles körben elterjedt jelenség Magyarország üzleti köreiben – derül ki az EY globális felméréséből, ez 4 százalékpont romlást jelent az egy évvel korábbi eredményekhez képest. A romlás azért is figyelemre méltó, mert a környező országokban javulnak a mutatók, míg Magyarországon évek óta nem történik javulás. Igaz a fejlett piacokon a korábbi felméréshez képest, szintén négy százalékponttal nőtt a korrupció széles körű elterjedtségéről nyilatkozók aránya, így elérte a 21 százalékot.

Maga a korrupció megítélése és helyzete nem igen változott a világban, továbbra is ez az egyik legkomolyabb problémája az üzleti világnak. Globálisan a válaszadók 39 százaléka véli úgy, hogy a vesztegetés és az egyéb korrupciós gyakorlatok széles körben fordulnak elő saját országában, ami csupán 1 százalékpontos csökkenést jelent mind a 2014-es, mind a 2012-es kutatás adataihoz képest. Ráadásul tízből négy cégvezető elképzelhetőnek tartja, hogy etikátlan eszközökhöz folyamodjon cége pénzügyi terveinek teljesítése érdekében. A válaszadók harmada pedig személyes érintettség lehetőségéről is beszámolt valamilyen korrupciós esemény kapcsán.

A korrupció által egyik legfertőzöttebb ország az idén olimpiát rendező Brazília, ahol két év alatt 20 százalékpontos emelkedéssel 90, Ukrajnában 88, Thaiföldön és Nigériában pedig 86 százalék azon cégvezetők aránya, akik a megvesztegetési ügyek széles körű elterjedtségéről számoltak be. Szlovákiában 70, Horvátországban 60, Csehországban 54 százalék volt ez az arány.

Ugyanakkor a cégvezetők Magyarországon és nemzetközileg, határozottabb fellépést várnak. Globálisan 83 százalék felett vannak azok, akik támogatják a személyes büntetőjogi felelősséget és a többség szerint a megelőzés akkor a leghatásosabb, ha egy-egy napvilágra került ügy kapcsán történik személyi felelősségre vonás. Ezzel együtt Magyarországon erősödik az a percepció, hogy az egyének felelősségre vonása nem működik hatékonyan. A válaszadók kétharmada szerint, a szándék ellenére nem hatékony az állami fellépés – ez tíz százalékponttal magasabb a régiós, és több mint 25 százalékponttal a fejlett piacokon mértnél. Tíz százalék pedig azt gondolja, hogy az állam eljárást sem indít a vesztegetőkkel szemben.

Ami talán a továbbra is a legérdekesebb hozzáállás az a „vesztegetés van, de nem nálunk”. Vagyis míg a vezetők kétharmada állítja, hogy a korrupció átjárja a gazdasági életet, csak hat százalékuk gondolja azt, hogy ez a saját ágazatára is jellemző.

„Ez inkább tagadást jelent, mint azt, hogy ne lennének tisztában a korrupció fogalmával” – mondta a hvg.hu kérdésre Biró Ferenc, az EY Visszaélés-kockázatkezelési Szolgáltatások üzletágának partnere. Hozzátette, hogy sokszor nem vág egybe egy szervezet valódi működése azzal, amit a felsővezető gondol. „A megoldás, legalábbis részben, a cégkultúrában, az úgynevezett compliance rendszerekben és a rendelkezésre álló technológia jobb, hatékonyabb felhasználásában rejlik.”

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Civil becsületrenddel tüntették ki a függetlenségükért kiálló bírákat

Civil becsületrenddel tüntették ki a függetlenségükért kiálló bírákat

Ittasan elaludt egy férfi az ismerősénél, majd amikor felébredt, minden ok nélkül rátámadt

Ittasan elaludt egy férfi az ismerősénél, majd amikor felébredt, minden ok nélkül rátámadt

Orbán Viktor körülnézett a világban, és arra jutott, hogy csak idő kérdése, és az euró be fog nézni a 400 forint alá

Orbán Viktor körülnézett a világban, és arra jutott, hogy csak idő kérdése, és az euró be fog nézni a 400 forint alá

A Richter és az OTP jól járhat, a Mol viszont ráfázhat az orosz szankciók feloldására

A Richter és az OTP jól járhat, a Mol viszont ráfázhat az orosz szankciók feloldására