szerző:
katay
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Megkésett jegyzet a múlt heti holland választásról.

Már megint a liberálisok. Nem tudom, ott hogy csinálják: évtizedek óta majdnem mindig kormányon vannak. Valamit nagyon jól csinálnak? Vagy ilyen a holland társadalom? Nyitott, pénzügyileg konzervatív?

2009-ben megnézhettem mindkét holland liberális párt (magyar szóhasználattal: VVD – jobblib, D66 – ballib) EP választási kampányzáróját, illetve az eredményhirdetést. Mindketten már a 2010-es országgyűlési választásra készültek, ez annak az erőpróbája volt.  A D66 még annál is egyszerűbb szlogennel kampányolt mint itthon a fiatal demokraták (sic!), nem azt mondták, hogy ELÉG, hanem azt, hogy JA. Igen. Mármint a több Európára. Ott nagyjából akkor voltak a legélesebbek azok a viták, amelyeket mi most kezdünk egyáltalán kapiskálni.

Akkor általános megdöbbenést keltett, hogy a jobboldali liberálisok közül kivált, majd önálló pártot alapító iszlámellenes, de kapitalista (és minden egyéb fóbiától mentes) Wilders 1,5 millió szavazattal a harmadik helyen végzett (igaz 10 párt jutott be, egy mandátumot még az állatvédők is szereztek!). Ennek ellenére vidámak voltak a D66 tájékán, hiszen megkétszerezték az eredményüket. A VVD környéke viszont visszafogott volt, azon ment a matekozás, hogy 2010-en a jobbliberálisok csak a volt párttárssal, Wilderssel együtt tudnak kormányozni. Amennyiben kihagyják, 2014-re populista retorikájával, akár meg is nyerheti a választást. Ha beveszik, gyomorgörcsük lesz a kormányülésen. Valahogy inkorporálták, és a PVV külső támogatója lett a Rutte vezette jobboldali-liberális kormánynak. Mark Rutte remekül kormányzott a válságos évek közepén, elszámolta magát Gert Wilders: apadt a népszerűség, nem jöttek az eredmények (természetesen olyan dolgokat követelt, hogy nem is jöhettek).

Rutte most újra nyert. Bár csak ma kezdenek tárgyalni, az addigi legerősebb versenytárssal (Munkáspárt) EU-párti stabil nagykoalíciót fognak alkotni. „Megvan az ideje a versengésnek, és megvan az ideje az együttműködésnek”. Igen, az országok sikerének a titka az, hogy a ezeket nem keverjük össze.

Az egész történet persze nem a taktikákról és koalíciókról szól, hanem igazából arról, hogy még a baloldal is piacpárti. Ahogy a magyar pártok között lényegében etatista konszenzus van, úgy Hollandiában szabad versenyes konszenzus van.

Európának minél több Hollandiát kívánok!

 

P.S: a felmérések szerint a választók majdnem 40%-a az utolsó pillanatokra hagyta a döntés. Lehet, hogy be kéne vezetni, ott egy rendes regisztrációt, hogy ilyen nehézségeket ne okozzanak már a politikusoknak?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!