szerző:
PLT
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csak épp nem Magyarországon, hanem a mélyen jogállami gyökerű Egyiptomban.

Hogy milyen nálunk a főbírói hatalom szakmai és morális állapota, arról már volt szó ebben a rovatban. Igen, olyan. Gyáva. Hagyja magát megalázni, a bírótársadalom színe-javát feláldozni, eltűri, hogy odarakjanak fölé egy Handó Tündét. De: eddig legalább ott volt halovány mentségnek egy gyöngécske érv. Hogy minekünk nincs akkora demokratikus hagyományunk, mint Angliának, Franciaországnak vagy az Egyesült Államoknak, hogy várhatnánk el akkor angol, francia vagy amerikai kurázsit? Majd egyszer, ha odajutunk.

Hát, ez a hamis realista védmű most porba dőlt, de csúnyán. Mert ugyan miféle demokratikus hagyományok vannak Egyiptomban? Jóformán semmilyenek. Fáraók, aztán idegen hódítók, gyarmati sors, iszlám expanzió, az Oszmán Birodalom, Faruk király, majd a nasszeri diktatúra évtizedei, most pedig az iszlamisták. Időnként egy-egy puccs vagy merénylet. Nincs mögöttük hat szabad választás és húsz év demokrácia.

Mégis lázadnak a főbírók. A néppel együtt. Mi több, a bírótársadalom sztrájkba lép a magát új fáraónak képzelő Mohamed Murszi államfő ellen. Aki demokratikus választással nyert, s az Elmúlt Hatvan Év Átkos Örökségének felszámolását ígérte. Viszont kormányzása épp a tavaly kimúlt diktatúra szellemét idézi: alkotmányosan bebetonozott államfő, lényegi ellensúly vagy kontroll nélkül. A demokratikus jogok helyett saját jogkörét növeli. Akik nem akarnak nasszeri diktatúra helyett iszlám tekintélyuralmat, azok most az utcán vagy a médiában tiltakoznak.

Ej, de ismerős! Demokratikusan megválasztott politikus. Aki azt hiszi, a demokratikus felhatalmazás azt jelenti, hogy mostantól mindent szabad – neki. Valószínűleg Murszi is elmondhatná: "nem a diktatúra ellen harcoltam, hanem azok ellen, akik csinálták a diktatúrát", nem Mubarak rendszere ellen, hanem Mubarak székéért.

Nálunk a főbírák most gyürkőznek neki az Autokrácia Csomagterv elbírálásának. Tegyük fel a legjobb esetet: kimondják, hogy alkotmánysértő. És akkor mi van? A Fidesz majd bejelenti, hogy figyelembe vesszük az AB döntését, átdolgozzuk, hogy aztán más csomagolásban beterjesszék ugyanazt, vagy szimplán köpjenek az egészre, cinikusan szabotálva a döntést. Esetleg csinálnak egy újabb alaptörvény-módosítást. Főbíráink meg hümmögnek, dünnyögnek, hogy nem elegáns, de mit tegyünk, ez van.

Mikor lesz olyan tökös a bírótársadalom, hogy sztrájkba lépjen? Hogy - főbírótól a városi bíróig - azt mondja: amennyiben a kormányzat nem tiszteli az alkotmányőrség döntéseit, akkor egyszerűen nem hajtjuk végre az általuk hozott törvényeket? Mikor? Amikor már a legutolsó zsebtolvaj is a pofájukba röhög?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!