szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rekordot döntött a német fegyvergyártók exportja 2010-ben - derül ki a német kormány most közzétett jelentéséből, amelyet a Defencetalk katonai portál ismertetett. Az üzleti siker iróniája, hogy a vásárlók között a leginkább legatyásodott európai államok találhatók meg, valamint olyan országok, amelyek súlyos emberi jogi helyzetükről ismertek. Az ellenzék a fegyverexport korlátozását követeli.

2,1 milliárd euró értékben exportáltak fegyvereket a német vállalatok 2010-ben, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest, egyben az eddigi rekord. Nemzetközi összehasonlításban Németország a harmadik legnagyobb fegyerexportőr az Egyesült Államok és Oroszország után.

A kormányjelentés szerint az összeg több mint felét három hadihajó ára teszi ki. Portugália két Type 214 típusú tengeralattjárót és alkatrészeket vásárolt, míg Görögország egy ugyanilyen hajót. A 214-esek a világ élvonalába tartoznak a dízel-elektromos hajók között; igaz, nem érik el az atommeghajtású tengeralattjárók teljesítményét, de sokkal olcsóbbak azoknál. Áruk így is rendkívüli, körülbelül 330 millió dollárba kerülnek darabonként, így meglepő, hogy a csőd szélén egyensúlyozó dél-európai országok kiköhögték rájuk a pénzt.

Szintén exportsiker a Leopard 2 harckocsi, amelyet Európán kívül többek között Chile, Törökország és Szingapúr is rendszeresített. Görögország még korábban szerzett be ezekből 353 darabot. A Leopard 2 a világ legjobb tankjai közé tartozik, jelenlegi változata csaknem hatmillió dollárba kerül újonnan. A Leopardokra új jelentkező is akadt: Szaúd-Arábia 200 darabot rendelt a legmodernebb verzióból, a meglévő 300 amerikai Abrams tank mellé.

Német exportsikerek - galéria
Bundeswehr

Ez az üzlet már kiverte a biztosítékot a német ellenzéknél; a kritikák szerint nagyon rossz jelzés lenne az arab forradalmak közepette, ha a bahreini felkelést eltaposú, ultrakonzervatív szaúdi monarchiát fegyverezné fel Németország. Minden fegyvereladáshoz szükséges a német kormány jóváhagyása, és elvileg szigorú irányelvek szabályozzák az ilyen üzleteket. Csak olyan országoknak adhatnának el fegyvert, amelyek tiszteletben tartják az emberi jogokat, és nem állnak fegyveres konfliktusban más állammal. 2010-ben ilyen alapon utasították vissza Jemen és Belorusszia érdeklődését.

Igaz, a dúsgazdag arab diktatúráknak eddig sem kellett sokáig könyörögniük katonai felszerelésért. Az Egyesült Államok például nemcsak Szaúd-Arábiának, de Mubarak Egyiptomjának is szállított a legújabb nehézfegyverzetből, többek közt harckocsikat és vadászrepülőgépeket. A francia Dassault jelenleg is kétségbeesett kísérleteket tesz azért, hogy az Egyesült Arab Emirátusoknak eladja a Rafale vadászgépet, bár ez az üzlet elúszni látszik, mivel a francia gép nem versenyképes amerikai riválisaival, de még az európai Typhoonnal sem.

Németország már eddig is szállított kézifegyvereket, lőszert és távközlési felszerelést a szaúdi királyságnak, bár ezek jelentéktelen tételek a kétszáz Leopardhoz képest. Német gyártmányú tengeralattjárókat üzemeltet Izrael is, ráadásul ezekkel kapcsolatban felmerült, hogy torpedók mellett cirkálórakétákat is indíthatnak. Amennyiben ez igaz, Izrael jelentősen megnövelte atomfegyvereinek hatókörét - német segítséggel. A német zöldek különösen felháborítónak tartják, hogy mind India, mind Pakisztán a német fegyvergyárak üzletfelei között szerepel, holott a két ország háromszor is háborúzott egymás ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!