szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismét fellángolt a vita Németországban az egykori NDK hírhedt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi megmaradt anyagait kezelő szövetségi hivatal, az úgynevezett Birthler-hatóság jövőjéről.

Marianne Birthler, a hivatal vezetője szembeszállt a hatóságot is felügyelő Bernd Neumann kulturális államminiszternek azzal a tervével, hogy „középtávon” oszlassák fel a hivatalt, s a Stasi tevékenységének vizsgálatát a későbbiekben a szövetségi, illetve tartományi archívumok, továbbá különböző alapítványok folytassák.

Birthler utalt arra, hogy az általa vezetett intézmény megbízatása valóban nem meghatározatlan időre szól, ugyanakkor hangsúlyozta: alaposan meg kell vizsgálni, hogy a Neumann-terv megvalósítása milyen következményekkel járna. A hivatal vezetője szerint vizsgálni kellene a jogi következményeket, továbbá azt, hogy a hatóság tevékenységének „szétdarabolása” általánosságban milyen hatással lenne az iratok feldolgozására.

Az egykori keletnémet polgárjogi aktivista, Mariaenne Birthler 2000 óta áll az 1990 januárban létrehozott hivatal élén. A német parlament egy korábbi döntése alapján a hatóság megbízatása 2019-ig szól. A Bundestag érvényben lévő határozata szerint azután kerülhetne sor arra, hogy az akták a szövetségi, illetve a tartományi archívumokba kerüljenek át.

Ennek felgyorsítását sürgette azonban a közelmúltban Bernd Neumann államminiszter, aki azt hangoztatta, erősíteni kell mind az egykori keletnémet diktatúra, mind a náci idők történelmének feldolgozását, ehhez azonban "megfelelő intézményekre" van szükség. Indítványából kitűnt, hogy a korábban sokat bírált Birthler-hatóságot nem tekinti annak. A lehetséges feloszlatás időpontjaként 2011 jött szóba, amikor lejár a hivatal vezetőjének jelenlegi mandátuma.

Birthler aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a hatóság tevékenységének idő előtti megszüntetése hátrányosan érintené az akták feldolgozását, továbbá a dossziékba való állampolgári betekintést. Ismételten utalt arra, hogy az elmúlt időszakban jelentősen megnövekedett az érdeklődés az NDK-s múlt iránt. A tavalyi évben csaknem 100 ezren kértek hivatalos betekintést a hivatal által vezetett dossziékba, ami az egy évvel korábbi, hasonló adathoz képest 20 százalékos növekedést jelentett.

A Bundestag november elején tárgyal a hivatal jövőjéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv.hu Világ

Willy Brandt neve a Stasi-hírforrások listáján

A berlini archívum a héten közzétett egy „kommunista dossziét”, amely Willy Brandt korábbi nyugat-német vezető politikust is hírforrásként jelölte meg. Szakértők szerint egyértelmű, hogy Brandt tudtán kívül szolgált információkkal.

MTI Világ

Meghalt az egykori Stasi-vezér

Meghalt Markus Wolf, az egykori NDK legendás hírű hírszerzési főnöke - közölte csütörtökön az elhunyt menye.

MTI Világ

A mai német államfőt is figyelte a Stasi

Horst Köhler jelenlegi államfőt is megfigyelte annak idején az egykori NDK volt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi - írja a Der Spiegel. Az elnöki hivatal szóvivője nyilatkozatában megerősítette mindezt.

MTI Világ

Spiegel: neves politikusok a "Stasi-források" listáján

Neves, még élő, vagy már elhunyt politikusok is szerepelnek azok között, akiket az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) nem hivatalos munkatársakként tartott nyilván, aktát nyitott róluk, nyilvánosan, vagy nem nyilvánosan elhangzott megállapításaikat összegezték azokban, "forrásnak" tekintették őket.

MTI Kult

Stasi-film nyerte a Német Filmdíjat

Egy keletnémet lehallgató tiszt, az egykori állambiztonsági minisztérium (Ministerium für Staatssicherheit - Stasi) egyik alkalmazottjának lelki átváltozásáról szóló film, A mások élete (Das Leben der Anderen) nyerte pénteken este Berlinben az idei Német Filmdíjat.

MTI Világ

Jót tesz az NDK-nak az idő

18 évvel a Honecker-rezsim összeomlása után a keletnémetek többsége szívesen emlékszik vissza a "német munkások és parasztok első államára" – ez derül ki egy friss fölmérésből.