szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rangos díjat ítéltek oda Svédországban annak a három újságírónak, akik idén feltárták a svéd Gripen-vadászgépek eladása körüli korrupciógyanús ügyleteket.

A három kitüntetett - Fredrik Laurin, Sven Bergman és Joachim Dyftvermark - tényfeltáró dokumentumfilmjét február és június között sugározta a svéd közszolgálati tévé.

A Bonnier kiadó által alapított Nagy Újságíródíjat odaítélő testület indoklása szerint a filmsorozatot elkészítő újságírók "ötletesen és állhatatosan vizsgálódtak", "leleplezve a fegyverexport mögötti piszkos játszmákat".

A tényfeltáró műsor szerint mintegy nyolcmillió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban, de ennek többszöröse ütötte volna az osztrák arisztokrata markát, ha - az eredeti terveknek megfelelően - közvetítésével sikerült volna eladni 24-24 vadászgépet Csehországnak és Magyarországnak. Mensdorff-Pouilly visszautasította az őt ért vádakat.

A svéd hatóságok a film nyomán több országra - így Svédországon kívül Csehországra, Ausztriára és Magyarországra kiterjedő - nyomozást indítottak, s az jelenleg is tart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Kész a Gripen-jelentés

A kiszivárgott hírek szerint nem talált bűncselekményre utaló jeleket az a bizottság, amely a Gripen harci repülők...

Vélemény

Miért tapintatos a Gripen-bizottság?

Nagyon valószínű, hogy a Gripenek 2001-es, tehát a Fidesz-kormányzás alatt történt beszerzésével nincs minden rendben. Hogy az MSZP ennek dacára nemigen akar a dologból sokáig zengő botrányt csinálni, annak okairól csak találgathatunk.

MTI Itthon

Gripen-jelentés: közbeszerzés nélkül, OGY-határozattal ellentétesen

Elkészült a kormány Gripen-bizottságának jelentése, amely egyebek között megállapította, hogy közbeszerzési eljárás nélkül folytatták le a Gripen vadászrepülőgépek beszerzését 2001-ben, illetve a beszerzés ellentétes volt egy Országgyűlési határozattal is, amely a beszerzést 2003 utánra tervezte - mondta Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár, a testület elnöke a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón.