szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter elnézést kért pénteken Barack Obamától, amiért a minisztérium alkalmazottai három ízben jogtalanul betekintettek a demokrata elnökjelölt-aspiráns útlevéladataiba.

A washingtoni külügyminisztérium egy-egy szerződésesmunkatársa január 9-én, február 21-én és március 14-én
kíváncsiskodott. A vétkesek közül kettőnek már felmondtak, a harmadik fegyelmit kapott. Az ügy mindenekelőtt azt a kérdést veti fel, hogy az illegális adatkeresések mögött politikai indíték húzódik-e. "Közöltem (Obamával), hogy elnézést kérek, és elmondtam, hogy engem is nagyon felzaklatna (egy ilyen eset)" - tájékoztatott újságírókat Condoleezza Rice, miután telefonon beszélt az afro-amerikai jelöltaspiránssal.
   
Rice kifejtette: különösen aggasztó, hogy az ügyben nem értesítették azonnal a minisztérium vezető tisztviselőit. Bill Burton, Obama kampányszóvivője előzőleg "a biztonsági előírások és a magánszféra felháborító megsértését" emlegette, és alapos vizsgálatot követelt. Mint mondta, a stáb tudni szeretné, hogy a minisztérium miért várt ilyen sokáig a jogsértés nyilvánosságra hozatalával. Rice közölte: ő nem tudott az ügyről.
   
Az egyelőre nem tisztázott, hogy a három jogsértő külügyi alkalmazott hozzáférhetett-e az útlevélkérelemkor igényelt alapadatokon - név, állampolgárság, életkor, társadalombiztosítási szám, születési idő és hely - kívül egyéb információkhoz is. Az útlevélfeljegyzések között az illegális betekintők Obama múltjában kutakodhattak:    megtudhatták, mikor és honnan folyamodott útlevélért, és milyen országokba utazott. (A Hawaiin született Obama gyerekkorában több évig Indonéziában élt, mielőtt az Egyesült Államokba költözött. A szenátus külügyi bizottságának tagjaként járt a Közel-Keleten, szovjet utódállamokban és Afrikában. A szenátor apja Kenyában született, ahol máig élnek rokonai.) A legérzékenyebb adat a társadalombiztosítási szám, ennek alapján ugyanis le lehet kérni egy személy banki hiteljelentéseit és egyéb személyes információkat.
   
Sean McCormack külügyi szóvivő közölte, hogy a jogsértésekre belső komputeres ellenőrzés során derült fény. A kiemelt személyek adataihoz való hozzáférést a számítógépes rendszer nyomon követi: a rendszerfelügyelők értesítést kapnak, ha valaki indokolatlanul beletekint az adatokba. Az ügy arra az 1992-es esetre emlékeztet, amikor egy republikánus párti politikai kinevezett a külügyminisztériumban Bill Clinton útlevéladataiba lesett bele titokban, amikor a demokrata elnökjelölt George H. W. Bush elnök kihívója volt. A vizsgálat során kiderült, hogy az illető Clintonnal szemben felhasználható adatok után kutatott, miután olyan hír járta, miszerint Clinton fel akarta adni amerikai állampolgárságát, hogy elkerülje a vietnami háborús behívót.
   
A jogtalan adatkeresés ügyében vizsgálatot indított a minisztérium belső főfelügyelője. A tárca nem hozta nyilvánosságra a szóban forgó alkalmazottak nevét, sem azt, hogy melyik két cégtől szerződtette őket a külügyminisztérium. Mivel két személytől már megváltak, a főfelügyelő csak korlátozott vizsgálatot végezhet;
felmerült annak a lehetősége, hogy az ügybe a Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI) is bevonják.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!