szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy megzavarodott, teljes azonosságválságba süllyedt Republikánus Párt került ki az elnökválasztásból - írta elemzésében a csütörtöki The New York Times.

A liberális újság szerint az egykori "konzervatív mozgalom" szétesett. A jelenlegi kormánypártot - amely Ronald Reagan elnök idején még egységes koalícióba tömörítette a különböző érdekcsoportokat - szektás széthúzás jellemzi. A lap úgy látja, hogy a demokrata párti politikusok az utóbbi évtizedekben a republikánusoknál sokkal pragmatikusabban politizáltak. "A keddi valószínűleg nem az utolsó választás volt, és a Republikánus Párt nagy kihívással néz szembe, de a múltban sem ijedt meg, ha ilyen érte" - írta a lap.

Karl Rove konzervatív politikai kommentátor a The Wall Street Journalban kiemelte: valóban megilleti a történelmi jelző a választást, amelyen egy kenyai bevándorló férfi és egy amerikai nő fia elérte a történelem legerősebb nemzetének elnöki posztját.

Hogy volt erre képes? - tette fel a kérdést Rove, s több tényezőt sorol fel válaszában. Közrejátszott a szerencse: ez az új, tehetséges, karizmatikus vezető éppen akkor érkezett, amikor az emberek valami egészen újra vágytak. Szerepe volt a véletlennek is: az októberi pénzügyi válság Obamának a lehető legjobbkor, McCainnek a legrosszabbkor jött. A siker eleme volt az átgondolt pozícióválasztás: a kétpártiság, a kihívások legyőzésének ígérete nagyon vonzó volt, különösen a remény és derűlátás légkörében. A demokrata győzelemben végül szerepet játszott a tervezés és kivitelezés: az Obama-kampány kitűnően meggyőzte a választókat, oldalára állította a másik párt szavazóinak jelentős részét és az új szavazók tömegeit.

George Bush elnök volt főtanácsadója szerint az új szavazók milliói döntötték el a választást. Megjegyezte, hogy bár lenyűgöző az, amit Obama és csapata elért, felemelő győzelmi beszédének leggyengébb része a programja volt. "Sok amerikai azért szavazott rá, mert azt látták benne, amit látni szeretnének egy nagy gyűjtőtartály lett, a szavazók belehelyezték reményeiket" - írta Rove, figyelmeztetve, hogy ez csalódáshoz és megbánáshoz vezethet. Az ország kedden a változásra szavazott, de "ennek pontos irányát egyelőre nem ismerni" - összegezte véleményét az elemző.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Shake

Michelle Obama a legeslegelső asszony

Carla Bruni, Nicholas Sarkozy francia elnök neje éppen az Élysée palotában sirathatja a first ladyk királynője címet. Nem csoda, Cindy McCain szóba sem jöhetett volna riválisnak, sőt még Sarah Palin sem. Na de Michelle Obama? Amerika legfrissebb első hölgye tényleg első a maga nemében.

hvg.hu Tech

Kampány 2.0: minek köszönhette sikerét Obama?

Előfordulhat, hogy az internet nélkül Barack Obamából nem lett volna az Amerikai Egyesült Államok 44. elnöke. Sikere mögött nemcsak több millió szavazó, hanem webről irányított önkéntesek és a Facebook közösségi oldal egyik alapítója is áll.

Vélemény

Hol szorít majd Obama elnöki cipője?

Obama győzelme után tömegével születnek majd az Obama-titok és -rejtély mibenlétét feltáró magyarázatok. Félő azonban, hogy a misztikum ködfüggönyével borítják majd a történéseket. Holott, ami a szavazóhelyiségekben végbement, nagyrészt törvényszerű volt. Nyár óta érződött, ami őszelőre eldöntetett, hogy Obama és a demokraták győzelemre vannak ítélve. Vállalván az utólag okos kommentátor szerepét, lássuk, miért. Illetve azt, hogy mi várható tőlük.