szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Grigorij Meseznikov, a pozsonyi IVO társadalom-kutató központ igazgatója szerint a szlovák-magyar viszony megromlásának oka a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) részvétele és tevékenysége Robert Fico kormányában.

"Annak vagyunk a tanúi, hogy a polgári társadalom építése címszó alatt a kormány a nemzetállami jelleget erősíti. Ez a jelenlegi kabinet koncepciója, amely összetételéből is adódik. A kezdetektől arra figyelmeztetünk, hogy a Szlovák Nemzeti Párt – amelynek szerintünk a nemzetiségi kapcsolatok területén a modern demokráciával összeegyeztethetetlen elképzelései vannak – kormánytagsága bonyolítja a helyzetet. Ez 2007-ben és 2008-ban is beigazolódott, mert tovább romlott a nemzetiségi kapcsolatok terén a társadalmi légkör, rosszabb lett a magyar–szlovák államközi viszony, és sajnos már konkrét, gyakorlati lépések is születtek, amelyek rontják a nemzeti kisebbségek helyzetét" - jelentette ki Meseznikov abban az interjúban, amelyet az Új Szó című szlovákiai magyar napilap közölt.

A beszélgetés abból az alkalomból jelent meg a lapban, hogy az IVO elkészítette évértékelő tanulmányát. E szerint a nemzetiségi politika további alapvető problémája Szlovákiában, hogy konfliktusba került egymással a polgári és etnikai alapú politika.

"Szlovákiának polgári alapú politikát kellene folytatnia, hogy a szlovákiai magyarok, csehek, ruszinok, ukránok, romák és más nemzeti kisebbségek az ország polgárának érezzék magukat, emellett vállalhassák a saját etnikumukhoz való tartozást, ugyanúgy mint a szlovákok. A gyakorlati politikában azonban tavaly az vált általános jelenséggé, hogy a törvények, rendelkezések, intézkedések a szlovákoknak készülnek, nem pedig az ország állampolgárai számára. Szlovákiában, tekintettel a történelmi hagyományokra, egyértelműen különbséget kell tenni az államiság, vagyis a bizonyos államhoz tartozás, és a kulturális-nyelvi, azaz a nemzeti identitás között" - mutatott rá a politológus. Valójában azonban már a kormányprogram meghirdetésével a nemzetállam erősítésének politikája indult meg.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy romlott-e a szlovákiai nemzeti kisebbségek helyzete, az IVO igazgatója úgy vélte, hogy "törvényi, adminisztratív szempontból több olyan lépés történt, amely rontja a magyar kisebbség helyzetét". "A kormány a két év alatt meg sem próbált saját koncepciót, stratégiát felállítani a nemzetiségi kérdésekkel kapcsolatban, és keresni az ellenzék, a kisebbségek képviselőinek támogatását, nem próbált még társadalmi párbeszédet sem kezdeményezni ebben a témakörben."

Robert Fico kormánya "ezzel eleve kizárta a nemzetiségi viták, konfliktusok megelőzésének lehetőségét" - állította a szlovák politológus.

"A legszomorúbb az egészben az, hogy a helyzet már odáig fajult, hogy a szlovákok homlokegyenest másképp tekintenek a szlovák–magyar kapcsolatokra, mint a magyarok. Szerencsére azonban ez még nem mutatkozott meg a hétköznapi emberi kapcsolatok romlásában" - fejtette ki Grigorij Meseznikov.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyar-szlovák: problémakatalógust fogadtak el

A gazdasági válság körülményei között a kisebbségek nem lehetnek a megszorítások kárvallottjai; mind a magyar, mind a szlovák külügyi bizottság országa kormányához fordul, azt kérve, ne vonjanak el forrásokat magyarországi szlovákoktól, illetve a szlovákiai magyaroktól - mondta a két parlamenti testület elnöke a szerdai esztergomi bizottsági találkozó utáni sajtótájékoztatón.

MTI Világ

Szlovák-magyar elhidegülés: az EBESZ-főbiztos bizakodó

Megoldhatóak a magyar-szlovák viszonyban kialakult problémák - mondta Knut Vollebaek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosa azt követően, hogy tárgyalt az Országgyűlés elnökével.

MTI Világ

Szlovákia megszavazta a magyarok tankönyvtervét

Kétnyelvű - előbb a kisebbségi, aztán a szlovák nyelvű - földrajzi megnevezések szerepelnek majd a jövőben a szlovákiai kisebbségi tankönyvekben - döntött kedden délután a pozsonyi törvényhozás.

MTI Itthon

Affér a magyar-szlovák közös emberi jogi bizottsági ülés előtt

El sem kezdődhetett hétfőn az Országgyűlés emberi jogi bizottságának és szlovák társbizottságnak együttes ülése hétfőn Budapesten; a szlovák képviselők meghallva, hogy a Balog Zoltán (Fidesz) egy filmet vetítene le a dunaszerdahelyen történtekről, be sem mentek az ülésterembe.

MTI Világ

Szlovákiai magyar tankönyvügy: Gasparovic "gyurmaelnök"

A "szerencsétlen és felettébb kínos" magyar tankönyvügy már régen lezárulhatott volna, s nem mérgezte volna hónapokon át a szlovák politikát, ha Ivan Gasparovic államfő nem viselkedett volna úgy, mint egy politikailag teljesen mértékben nem önálló személy - írja jegyzetében a Pravda című független szlovák napilap.

MTI Világ

Az új szlovák külügyminiszter Magyarországra jön

A kisebbségi kérdésekről is tárgyal a magyar és a szlovák külügyminiszter kedden Budapesten. Magyarország azt reméli, hogy sikerül konstruktív együttműködést kialakítani a szlovák diplomácia új vezetőjével