szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Knut Vollebaek EBESZ-főbiztos azt szeretné, ha a szlovákiai államnyelvtörvényből teljes mértékben törölnék a pénzbüntetés lehetőségét.

"Ilyen esetekben ezek nem kívánatosak, mert nem segítik elő a nemzetek közti általános megértést és a társadalom összetartását" - jelentette ki az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosa azt követően, hogy szerdán délután Pozsonyban találkozott Daniel Krajcer szlovák kulturális miniszterrel. Vollebaek pozsonyi látogatása során találkozott még Bugár Bélával, a parlament alelnökével, a Híd párt elnökével, Rudolf Chmel kormányfő-helyettessel, valamint a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) küldöttségével is. 

Érdeklődésére, hogy Pozsony miért nem várta meg a törvénymódosítással a Velencei Bizottság állásfoglalását, Bugár elmondta: Szlovákia nem zárja ki, hogy a Velencei Bizottság állásfoglalása alapján további változásokat eszközöl az államnyelvtörvényben. A megalakulásának helyszínére utaló bizottság a strasbourgi székhelyű Európa Tanács tanácsadó szerve. A Velencei Bizottság állásfoglalását a nyelvtörvényről Szlovákia kérte. "Közöltük, hogy bár a jogszabályt első olvasatban októberben tárgyalják meg a parlamentben, de a második olvasatra decemberben kerül sor. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a Velencei Bizottság jelentését azonnal megkapjuk, lehetőségünk lesz azt áttanulmányozni és újabb módosító javaslatokat tenni" - jelentette ki Bugár. 

Az MKP képviselőivel a főbiztos a szlovák kormányprogramról, a nyelvtörvényről és az állampolgárság kérdéséről folytatott eszmecserét. "Elmondtuk, nagyon sajnáljuk, hogy a kisebbségekről szóló általános törvény, melyet a főbiztos úr is szorgalmazott, nem került be az új szlovák kormány programjába" - jelentette ki Berényi József pártelnök. Az MKP számára a legnagyobb problémát továbbra is a szankciók megléte jelenti. "Ez egy megalázó és megfélemlítő eszköze a szlovák politikának, ugyanis eleve feltételezi, hogy a szlovákiai magyarok nem használják megfelelő szinten a szlovák nyelvet, illetve hogy visszautasítják annak használatát" - mutatott rá Berényi. 

Vollebaek pozitívnak minősítette, hogy a módosított nyelvtörvény már nem érinti a magánszférát. "De örülnék annak, ha teljes egészében elmaradnának (a szankciók)" - szögezte le a főbiztos. A beszélgetések során szóba került a magyar állampolgársági törvény, illetve az arra adott szlovák válasz is. Vollebaek úgy látja, hogy a magyar állampolgársági törvény, illetve az arra adott szlovák reagálás nem használt a két ország kapcsolatainak. "A magyar törvény olyan aggodalmakat válthatott ki, hogy beavatkoznak a Szlovák Köztársaság jogrendszerébe. A szlovák reagálás is elhamarkodott volt, és nem nyújtott jövőképet az országok közötti jó, baráti kapcsolatoknak" - mondta újságíróknak a főbiztos. Leszögezte: minden országnak joga van meghatározni, kinek ad állampolgárságot. "Ugyancsak az államok joga, elfogadják-e a kettős állampolgárságot vagy sem" - tette hozzá. Vollebaek csak szerdai pozsonyi látogatása során kapta meg a módosított államnyelvtörvény szövegének hivatalos angol fordítását, ezért a dokumentumot részletesebben még nem kívánta kommentálni. "Majd miután áttanulmányoztam" - jegyezte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Jogtipró-díjat kapott a szlovák nyelvtörvény

Robert Fico és a szlovák nyelvtörvény kapta az idei Jogtipró-díjat, a Szabadság díjat pedig egyhangúlag - posztumusz - Újvárossy Ernőnek ítélte oda a Szabadság kör szombaton a fővárosban.

MTI Világ

Sme: Szlovákiában a besúgás nyer támogatást

A Sme című pozsonyi liberális napilap szerdán védelmébe vette a zoboralji Kalász falu magyar színjátszó csoportját, amely a szlovák kulturális tárca ellenőrzésének célpontja lett, mert műsorfüzetével állítólag megsértette az államnyelvtörvényt.