szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tavalyi vezetőváltással kapcsolatban Washington aggodalmát fejezte ki az ügynökség politikai vezetője, a magyar Cserveny Vilmos miatt, ám az USA bécsi képviseletéről küldött titkos üzenet szerint ő egy "tökéletes bürokrata túlélő", aki szintén felsorakozik majd az új NAÜ-főigazgató mögött – írja a Guardian, amely most hozta nyilvánosságra a WikiLeaks által kiszivárogtatott diplomáciai üzenet teljes szövegét.

Mohamed el-Baradei és Cserveny Vilmos (jobbra) 2009-ben
AP

Az USA nagy várakozásokkal tekintett a NAÜ tavalyi vezetőváltása elé, amelynek során az ügynökség főigazgatói székében a japán Amano Jukija váltotta a posztról távozó Mohamed el-Baradeit – derül ki az USA bécsi missziójának 2009. július 7-én keltezett titkos üzenetéből, amelyet a WikiLeaks szivárogtatott ki és teljes terjedelmében tegnap tett közzé a Guardian.

Az üzenet szerint a vezetőváltás „az évtized lehetőségét” jelentette a NAÜ átszervezésére és modernizálására, ám a kulcspozícióban dolgozó további felső vezetők leváltása hosszabb időt vesz igénybe, mert néhányukat a közelmúltban előléptették vagy meghosszabbították a szerződésüket.

A Guardian szerint az Amano „barátait és ellenségeit” feltérképező üzenetben a washingtoni aggodalmak között kiemelt helyet kap egy magas rangú magyar hivatalnok, Cserveny Vilmos, a NAÜ politikai igazgatója (az External Relations and Policy Coordination, azaz EXPO néven működő szervezeti egység első embere), akit a vezetőváltás előtt, 2009 februárjában léptettek elő helyettes főigazgatóvá (Assistant Director General – ADG) és 2013-ig meghosszabbították szerződését.

Az üzenet szerint az ADG poszt elnyerése „személyes előléptetés”, ezt a pozíciót töltötte be például a távozó el-Baradei is 1993 és 1997 között. „Bár Cservenyt el-Baradei feltétlen hívének tartják, ő egy tökéletes bürokrata túlélő, aki valószínűleg Amano mögé áll majd az új szervezetben” – hűti le a washingtoni félelmeket a bécsi üzenetet jegyző Geoffrey R. Pyatt amerikai diplomata.

Szintén szó esik Cserveny akkori helyetteséről, a kanadai Tarik Raufról, aki az üzenet szerint „nem teljesen megbízható” és akit „az orosz érdekekhez közel állónak tekintenek”. Ezen kívül Pyatt szerint Rauf nem segítette Irán ügyét sem. Minderről tud a NAÜ új főigazgatója is, és Raufot „jelentősen meggyengítik” majd a vezetőváltás után – teszi hozzá üzenetében az amerikai diplomata.

Friss híreink a WikiLeaks kiszivárogtatásairól »

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

WikiLeaks-ügy: elutasították Assange fellebbezését

svéd legfelsőbb bíróság elutasította csütörtökön Julian Assange WikiLeaks-alapító azon kérését, hogy fellebbezhessen az ellene nemi erőszak gyanújával kiadott elfogató parancs ellen - jelentették be hivatalosan. A svéd rendőrség közölte, hogy új, kiegészített elfogatási parancsot kiadására kéri az Interpolt.

Hírszerző/FH Világ

Francia és svájci szerverről működik tovább a Wikileaks

Részlegesen egy franciaországi és egy svédországi szerverről üzemel tovább a WikiLeaks oldal - mindezt az oldalhoz közeli forrás közölte. Szerinte azért volt szükség a francia szolgáltatóra, mert szerdán az Amazon lekapcsolta szerveréről a weboldalt.

MTI Világ

Oroszország szerint tudatlanságról árulkodik a WikiLeaks

Csupán egyes amerikai diplomaták tudatlanságáról, az orosz valóságról alkotott torz elképzeléseiről szólnak a WikiLeaks portál alapján a The Guardian című brit lapban közölt újabb, Oroszországot érintő részletek - jelentette ki a BBC brit műsorszóró kérdésére Vlagyimir Putyin kormányfő sajtótitkára csütörtökön Moszkvában.

MTI Világ

WikiLeaks: vita London és Washington között

Brit tisztségviselők arról panaszkodtak amerikai diplomatáknak, hogy azok az amerikai kémrepülőgépek, amelyek a szigetország külföldi légi bázisait használják, e tevékenységükkel esetleg Londont is az emberi jogok megsértésének gyanújába keverik.

MTI Világ

WikiLeaks: adatokat gyűjtöttek magyarokról amerikai diplomaták

A The Guardian szerint Magyarországon dolgozó amerikai diplomatáktól "biometrikus adatok" összeállítását kérték "jelenlegi és majdani vezetőkről és tanácsadókról". A lap arról is ír, hogy a CIA áll az amerikai diplomaták "kémtevékenysége" mögött.

hvg.hu Világ

A Mély Toroktól a WikiLeaks-főnökig: a világ híres leleplezői

Hatalmasat szólt a WikiLeaks legutóbbi durranása: Frattini olasz külügyminiszter a „diplomácia szeptember 11-éről” beszél, míg több amerikai politikus is a dokumentumokat kiszivárogtató oldal vezetőjének halálát tartaná előnyösnek. A XX. században azonban már korábban is történt jó néhány szenzációs leleplezés, lássuk, kik kövezték ki Julian Assange útját.

MTI Világ

WikiLeaks-ügy: megvan az egyik informátor személye

A német Szabad Demokrata Párt (FDP) elnökének közvetlen munkatársa volt az a személy, aki tavaly ősszel folyamatosan tájékoztatta az amerikai nagykövetséget az FDP és az uniópártok (CDU, CSU) közötti koalíciós tárgyalások bizalmas részleteiről - erősítette meg a liberálisok pártközpontja csütörtökön a spiegel.online értesülését.