szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Deutsch Tamás twitteres megnyilvánulása semmit nem változtat az amerikai-magyar kapcsolatokon, de hozzátesz egy picike színt a magyar kormányról alkotott képhez – kommentálta a hvg.hu-nak Balázs Péter volt külügyminiszter azt, hogy a fideszes politikus mikroblogján beszólt az amerikai helyettes külügyi államtitkárnak.

"Ki a fasz az a Thomas Melia? Minek kell naponta adnunk a szarnak egy pofont?" – írta a Twitteren Deutsch Tamás. A Fidesz európai parlamenti képviselője ezt arra reagálva jegyezte meg nyilvánosan, hogy Thomas Melia amerikai helyettes külügyi államtitkár a képviselőház külügyi bizottságának európai és eurázsiai ügyekkel foglalkozó meghallgatásán aggodalmát fejezte ki a magyar alkotmányozással, a média helyzetével és az egyházügyi törvénnyel kapcsolatban.

„A stílus maga az ember” – mondta Deutsch megjegyzésével kapcsolatban Balázs Péter, de a volt külügyminiszter szerint egy Twitter-bejegyzésre nem figyelnek, mert az "nem tekinthető diplomáciai megnyilvánulásnak”.

Deutsch szint alatti

Balázs Péter szerint a fideszes EP-képviselő megnyilvánulása „annyira alpári, hogy kultúremberek nem foglalkoznak vele, nem jegyzik”. Arra a kérdésünkre, hogy Washington nem veszi-e egy kalap alá Deutsch Tamást és a magyar kormányt, a volt külügyminiszter azt mondta: az Egyesült Államokban biztosan nem gondolják azt, hogy ez a magyar kormány álláspontja, mert annak kifejezésére számos egyéb csatorna van.

„Legutóbb Hillary Clinton amerikai külügyminiszter budapesti látogatása volt ilyen szempontból jelentős. Az ott elhangzottakat lehet hivatalos álláspontnak tekinteni” – mondta Balázs Péter. Mint ismert, Clinton maga is számos aggodalmat fogalmazott meg a magyar demokrácia állapotával kapcsolatban Budapesten.

Deutsch Tamás: az amerikai ingerküszöb nem fért rá a képre
Túry Gergely

Jóllehet Balázs Péter szerint Deutsch alpári bejegyzése semmit nem változtat az amerikai-magyar kapcsolatokon, minden ilyen megnyilvánulás „hozzátesz egy picike színt egy országról és azon belül egy kormányról, egy politikai pártról alkotott képhez”. Balázs Péter úgy véli: Deutsch bejegyzése valószínűleg nem jut Hillary Clinton tudomására, mert az amerikai külügyminiszternek „kisebb dolga is nagyobb ennél”. Ugyanakkor a magyar referens minden bizonnyal feljegyzi az esetet. „Az amerikai külügyben a referensnek ezt illik tudnia, de ez az égvilágon semmit nem változtat az amerikai-magyar kapcsolatokon, mert ez annyira alacsonyan száll, hogy semmilyen politikai jelentősége nincs. Sajnos egy jellemző dolog, ami nem javítja Magyarország képét” – tette hozzá a volt külügyminiszter.

Itt megtudhatja, "ki a fasz..."

Arra a kérdésünkre, hogy külügyminiszterként mit lépne akkor, ha egy kormánypárti politikus hasonló megnyilvánulásra ragadtatná el magát, Balázs Péter azt felelte: csak olyan kormányban lenne külügyminiszter, ahol ez a stílus, ez a hangvétel nem megengedett.

Jóllehet Deutsch Tamás a jelek szerint nem tudja, kicsoda Thomas Melia, a fideszes politikus az internetet használva könnyen utánanézhetett volna ennek. Melia emberi jogokkal foglalkozik, dolgozott a Freedom House független jogvédő szervezetnek. Számtalan egyetemen tanított, jelenleg a Johns Hopkins és a Georgetown egyetemek adjunktusa.

Nem Deutsch Tamás volt egyébként az egyetlen kormánypárti politikus, aki reagált Melia aggodalmára, legfeljebb a többiek szalonképes stílusban tették. Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint Melia nyilatkozata felületes információk és rosszindulatú torzítások eredményeként született, míg Szijjártó Péter, Orbán Viktor szóvivője úgy véli: "senki nincs abban a helyzetben – sem Magyarországon, sem azon kívül –, hogy megkérdőjelezze a magyar emberek akaratát, márpedig a magyar emberek világosan és egyértelműen kifejezték az akaratukat tavaly tavasszal, amikor az ország megújítására és átszervezésére adtak felhatalmazást a kormánynak". Németh Zsolt külügyi államtitkár pedig úgy reagált: Magyarország is kritizálta az Egyesült Államokat a guantánamói fogolykínzások miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

"Aljas dolog": egymás elől nyúlhatják le az egyházak az ellátottakat

Számos olyan egyház szociális intézményei kerültek az ellehetetlenülés szélére, melyek nem kapták meg az államtól a kiemelt státuszt, és így július 1-től már az úgynevezett kiegészítő normatívát sem utalják nekik. Mások ugyanakkor a jelek szerint ugrásra készen állnak, hogy átvegyék tőlük az ellátást – és a pénzt is.

MTI / hvg.hu Itthon

Orbánék csalódottak az amerikai kritika miatt

A magyar kormány nem ért egyet Thomas Melia amerikai helyettes külügyi államtitkár kedden közölt következtetéseivel, amelyek a kabinet szerint felületes információk és rosszindulatú torzítások eredményeként születtek. Thomas Melia a magyar alkotmányozással, a média helyzetével és az egyházügyi törvénnyel kapcsolatban fejezte ki aggodalmát a képviselőház külügyi bizottságának európai és eurázsiai ügyekkel foglalkozó meghallgatásán.