hvg.hu: Több szélsőjobbos fórumon is az EuroGames megtámadására biztattak. Mi a helyzet a játékok biztonságával?
László Gábor: Konkrét fenyegetés nem volt szerencsére, bár burkolt igen. A versenyzők többsége megérkezett, nagyon élvezik Budapestet, a várost, a jó időt. Azt persze nem szokták meg, hogy egy EuroGamesen ekkora biztonsági készültség kell, de ez igény is volt, mert mindenkinek ott van még az emlékezetében a Budapest Pride pár évvel ezelőtti megtámadása. Mi mint szervezők is meg akartuk mutatni, hogy nagyon fontos számunkra a biztonság. Eddig nem történt semmi különös, nem volt semmilyen atrocitás. Remélem meg tudjuk mutatni, hogy Magyarország nem a szélsőségek országa, hanem biztonságban jöhetnek hozzánk turisták függetlenül a nemi identitásuktól.
hvg.hu: A rendőrséggel milyen az együttműködés?
L. G.: Nagyon jó. Folyamatosan egyeztetünk velük, biztosítottak minket és a külföldi szervezőket is, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy nyugodtan, rendbontás nélkül lemenjen az esemény.
hvg.hu: Az, hogy Budapest visszavonta a támogatását, jelentett valamilyen nehézséget?
L. G.: Budapest igazából soha nem támogatta az EuroGamest. Korábban még főpolgármestersége alatt Demszky Gábortól az utolsó pillanatban sikerült egy levelet szereznünk, amiben erkölcsi támogatásáról biztosított minket, de ezen túl a fővárosi önkormányzat semmilyen konkrét támogatást nem nyújtott. Nem volt az, mint például a müncheni, utrechti EuroGames esetében, hogy a helyszíneket ingyen, vagy nagyon kedvezményesen biztosították. Mi erre nem is számítottunk, annak azért örültünk volna, ha nem a biztonságra kellett volna a büdzsénk jelentős részét költeni. E nélkül akár még nyereséges is lehetett volna az EuroGames.
Résztvevők az Eurogames első napján
MTI / Kallos Bea
hvg.hu: A büdzsé mekkora része megy biztonságra?
L. G.: Erről most nem nyilatkoznék, a verseny után fogunk tájékoztatni.
hvg.hu: Hány sportoló érkezett eddig?
L. G.: Kétezer fölött van a regisztrált versenyzők száma, de rajtuk kívül sok ismerős, családtag, barát is jött, szerintem legalább ennyi vendég még jött. Itt van most Európa.
hvg.hu: Magyar sportoló hány van?
L. G.: Nagyon kevés, de azért minden sportágban van magyar induló, a csapatsportokban is van magyar csapat. Öt és tíz százalék között lehet az arányuk, ez sokkal kevesebb, mint ami a helyi sportolók aránya szokott lenni, de ez is a helyi viszonyoknak köszönhető.
hvg.hu: Ezt hogy érti?
L. G.: Sok oka van ennek. Nem sokan vállalják fel még a melegségüket, és az LMBT (Leszbikus, Meleg, Biszex, Transznemű – a szerk.) sport sem annyira szervezett, sőt eleve az amatőr sport nem annyira szervezett, mint máshol Európában. Anyagi okai is vannak, és egyébként is nehezebb az embereket ilyen önkéntes eseményekre rávenni.
hvg.hu: Az eddigiek alapján akkor nem kell rendbontástól tartani?
L. G.: Mi bízunk benne. A rendőrök, a saját biztonsági szolgálatunk vigyáz ránk, a budapestiek élik a megszokott életüket, a játékok folynak, remélem, mindenki átlátja, hogy ez fontos esemény, sok pénzt is hoz a városnak, és ha békében lemegy, az ország megítélése is sokat javulhat. Figyel ránk most a világ, és remélem, megmutatjuk, hogy nyitott és vendégszerető társadalom vagyunk.