szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pekingi hatóságok nem hosszabbították meg a New York Times amerikai napilap és a Bloomberg hírügynökség kéttucatnyi újságírójának év végén lejáró vízumát korábbi tényfeltáró cikkeik miatti megtorlásként. A fejleményről a Kínában dolgozó külföldi tudósítók szervezete számolt be hétfőn egy tagjainak küldött e-mailben.

A hírt egyelőre sem a két médium, sem a kínai hatóságok nem kommentálták. Ugyanakkor a NYT a múlt hét végén hosszabb cikket közölt a helyzetről, amelyben azt írta, hogy ha az év végéig nem újítják meg a vízumokat, akkor a hatóságok gyakorlatilag teljesen ellehetetlenítik a két cég kínai irodáinak működését. A NYT szerint kínai hivatalnokok privát beszélgetéseken nyíltan elismerték, hogy a lépés a két média által megjelentetett anyagokkal kapcsolatos.

A vízumkérdést Joe Biden amerikai alelnök is felvetette múlt heti pekingi látogatásán, ellenlépésekkel fenyegetve a kínai vezetést. Ugyanakkor a NYT szerint korlátozottak Washington lehetőségei, az pedig nem áll az Egyesült Államok érdekében, hogy hasonló szankciókkal büntesse a kínai újságírókat. A lap emlékeztetett, hogy az amerikai sajtó elleni fellépéssel párhuzamosan a két ország hivatalos kapcsolatai is egyre feszültebbek.

A NYT és a Bloomberg internetes oldalait tavaly azután tették elérhetetlenné a kínai cenzorok, hogy tényfeltáró anyagokat közöltek a kínai vezetők - köztük Hszi Csin-ping jelenlegi államfő és Ven Csia-pao előző kormányfő - és családtagjaik hatalmas vagyonáról. A két cégnek azóta nem engedélyezték a hatóságok, hogy új riportereket küldjenek Kínába. Nemrég a Reuters és az al-Dzsazíra egyes munkatársaitól is megtagadták a vízumot. 

Egyre inkább úgy tűnik, hogy a médiacégeknek választaniuk kell Kínában: vagy üzletet akarnak csinálni, vagy újságot írnak, mert a kettő együtt nem megy - idézte a NYT James McGregort, az APCO tanácsadó cég kínai vezetőjét. A két cég korábban jelentős bevételeket remélt a kínai piacra való belépéstől, de a cenzúra miatt esélyük sem volt üzleti sikerekre.

Megfigyelők azt is felvetették, hogy a NYT üzleti érdekeiből kifolyólag a közelmúltban szándékosan közölt egy-két pozitívabb hírt Kínából, hogy megpuhítsa a hatóságokat. Ugyanakkor egy, a NYT által gondozott kínai nyelvű internetes magazin az átmeneti enyhülés után a múlt hónapban ismét feldühítette a cenzorokat, miután beszámolt egy megvesztegetési ügyről, amelyben a JPMorgan Chase amerikai pénzintézetet és Ven Csia-pao lánya érintett.

A Kínában szintén betiltott The Wall Street Journal üzleti lap egy blogja szerint a lépés azt jelzi, hogy miközben Pekingben potenciálisan felforgató gazdasági reformokra készülnek, egyre inkább a polgári és sajtószabadság visszaszorítására törekednek. A kínai külügyi szóvivő korábban úgy nyilatkozott, hogy Kínában "nagyon megfelelő környezet" várja a külföldi újságírókat, és aki objektívan szemléli a kérdést, az "jó konklúzióra jut".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!