szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Élőben közvetítettük, amint Orbán Viktor személyesen „védi meg Magyarországot és a magyar embereket” az Európai Parlament strasbourgi ülésén a Sargentini-jelentés vitájában. Orbán kemény bírálatokat kapott, amikre sértődötten válaszolt, azt sugallva, hogy személyesen a magyar embereket támadja a jelentés. Kövesse a vitát percről percre a hvg.hu-val!

Most érkezett

Milyen időszámítás szerint?

Judith Sargentini már megérkezett az ülésterembe, ám a képviselők többsége még az ebéd utáni kávéját ihatja. Nem látjuk még Orbán Viktort sem, reméljük, tényleg jó városba utazott el.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

A hetes bűvöletében: mi is az a 7. cikk?

Miközben lassan gyűlnek a képviselők a strasbourgi plenáris ülésteremben, egy kis jogi gyorstalpaló:

Az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikke, amelyet eddig még sosem alkalmaztak, az uniós alapértékek betartatását szolgálja.

A 7. cikk (1) bekezdése szerint a Tanács négyötödös szavazati többséggel megállapíthatja, hogy egy tagállam esetében fennáll az uniós alapértékek megsértésének egyértelmű kockázata és konkrét ajánlásokat fogalmazhat meg a tagállam számára, hogy megelőzze az alapértékek tényleges megsértését. A cikkelyt a tagállamok egyharmada, vagy az Európai Parlament vagy a Bizottság aktiválhatja.

A 7-es cikkely (2) bekezdése egy másik eljárásra ad lehetőséget, amikor a tagállamok egyharmada vagy a Bizottság javaslata alapján a Tanács megállapíthatja, hogy az alapértékek az adott országban ténylegesen sérültek-e. A Tanácsnak ilyen esetben egyhangú döntést kell hoznia, és az EP hozzájárulására is szükség van.

A 7-es cikkely (3) bekezdése a (2) paragrafus alapján hozott döntésnél a konkrét szankciókat indíthatja el, ami a tanácsi szavazati jog felfüggesztését is jelentheti.

Mire elég hét perc?

Orbán Viktor kivételesen kevés időt, hét percet kapott a vitában. Panaszkodni azonban nincs oka, hiszen a menetrend szerint még mindig ő beszélhet a legtöbbet. Még maga a jelentéstevő is mindössze négy percet kapott zárszaván kívül.

Ahogy elnézzük, érdekes vita lehet: felszólal az Európai Bizottság alelnöke, Frans Timmermans is, aki aligha lesz engedékenyebb korábbi bírálataihoz képest, de Nigel Farage, Morvai Krisztina és Guy Verhofstadt is szót kért.

A vita itt nézhető, magyar tolmácsolással akár.

 

Török Gábor is előbújt a Sargentini-vitára

Ha meglesz a kétharmad, Orbánék nem maradhatnak a Néppártban - írta a politikus.

Eközben Brüsszelben

Nem kevésbé érdekes dolgok történnek: az utolsó simításokat végzi az Európai Bizottság Jean-Claude Juncker holnapi beszéde előtt.

Ha Orbán Viktor mégis arra tévedt volna.

 

Miről is van szó? Rövid összefoglaló

A vita tárgya Judith Sargentini jelentése a magyarországi helyzetről. Ez itt olvasható.

A vita tétje pedig az, hogy Orbán Viktor maga mellé tudja-e állítani pártcsaládja, az Európai Néppárt még bizonytalan képviselőit. Erre a plenárison mindössze hét perce lesz, de a plenáris után az EPP előtt még próbálkozhat.

Eredmény holnap kora délután várható, ekkor szavaznak a jelentésről. Az elfogadáshoz a leadott szavazatok kétharmada és az összeg képviselő fele + egy fő támogató voks kell majd.

Ha megszavazzák, azzal az Európai Parlament mandátumot kap arra, hogy felkérje a tagállamokat tömörítő Tanácsot, fontolja meg az alapjogok megsértését büntető 7. cikk bevetését.

Orbán Viktor a nap sztárja

Harcedzett uniós újságírók se nagyon láttak ennyi újságírót az Európai Parlament strasbourgi ülésén, mint ahányan most összegyűltek. Tény, az e heti plenáris különösen sűrű lett, olyan témákkal, mint a szerzői jogról szóló irányelv módosítása, és Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök utolsó évértékelője, az újságírókkal beszélgetve azonban látszik: a legjobban mindenkit a magyar jogállamiság helyzetéről szóló jelentés vitája érdekel.

Úgy tudjuk, háromszáz újságíró gyűlt össze – a sajtótermekben mindenesetre duplán telt ház van.

Orbán Viktor az EP-ben: az Erős Európától Sorosig

Nagy gyakorlata van a magyar miniszterelnöknek abban, hogy az Európai Parlament képviselőit győzködje az igazáról, ám a testület tagjait eddig nem nagyon sikerült meggyőznie. Nem mintha az EP bármire jutott volna ellene.

"Lesznek a néppártban, akik nem velünk szavaznak" – Orbán és barátai megérkeztek Kötcsére

Fülke: Orbánnak Putyin előtt Sargentinit kell legyőznie

Ma már minden mindennel összefügg, a politikában is. Trump, Chemnitz, Sargentini és a magyar kormány is felfűzhető egy fonalra. Ez a Fülke, a hvg.hu közéleti podcastja.

1 2 3 4 5 6 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!